Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
LINKEK
 
SZMLL
Induls: 2005-12-17
 
Kllay beszde
 
SZAVAZS
Szavazs Jny Gusztv esetleges rehabilitlsrl.
Rehabilitlne-e n, s ha igen milyen vonatkozsban Jny Gusztvot?

Rehabilitlnm a hallos tlet, s a tbornoki rendfokazat vonatkozsban is
Csak a tbornoki rendfozat vonatkozsban rehabilitlnm
Nem rehabilitlnm semmilyen vonatkozsban sem.
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
AZ LLHARC 1

 

 

  A 2. HADSEREG BERENDEZKEDSE TLI VDELEMRE

 

 

    A hdfharcok elcsendesedse utn a 2. hadsereg arcvonaln az erk bizonyos mrv tcsoportostsa vlt szksgess. Mindenekeltt a teljesen leharcolt 1. pncloshadosztlyt kivontk az arcvonalbl, s Kamenyka-Krutyec-Volcsje krzetben hozzlttak feltltshez. A 13. hadosztlyt az urivi hdfbl Korotojak trsgbe, a Korotojakbl korbban feltltsre s jjszervezsre kivont 12. hadosztlyt a scsucsjei hdfbe csoportostottk t. Az urivi hdfben maradt 20. s 7. hadosztly a IV. hadtest alrendeltsgbe kerlt. 

 


    Miutn a hdfharcokat kvet tcsoportostsok befejezdtek, vglegesen kialakult a 2. magyar hadsereg vdelmi arcvonala a Don jobb partjn, a 8. olasz s a 2. nmet hadsereg kztti szakaszon. Jobb szrnyon Kamisovtl Nyikolszkijig a VII. hadtest (23., 19., 12. hadosztly), kzpen Nyikolszkijtl Sztorozsevojig a IV. hadtest (13., 7., 20. hadosztly), bal szrnyon pedig Sztorozsevoje-Malisovo vonalban a III. hadtest (6.,9. hadosztly) helyezkedett el. A hadsereg arcvonalhoz jobbrl Kamisovnl az olasz Tridentina, balrl Malisovnl a nmet 323. hadosztly csatlakozott. Az arcvonal kiterjedse kzel 200 kilomter volt, a hadsereg lelmezsi ltszmba 1942. oktber l-jn 7160 tiszt s 197 ezer katona, sszesen 204160 ember tartozott. 

 


    A korabeli magyar Harcszati Szablyzat szerint folyamvdelemben a gyalogsg harcrendjnek alapjt kpez zszlalj vdkrletek szlessge 3 kilomterig terjedhetett. E szerint a kilenc hadosztly s a 20. hadosztly svjban vd nmet gyalogezred, 57 zszlaljjal egylpcss harcrendben 171 kilomter kiteIjeds arcvonalszakaszt szllhatott meg, s a hzagokra ez esetben kevesebb mint 30 kilomter jutott. A terepadottsgok s a vrhat harc cselekmnyek jellege termszetesen lehetv teszik a vdkrletek s a kzttk lv hzagok esetenknti bvtst vagy szktst. 

 


    Ezzel szemben a hadsereg vezetse az erket s eszkzket egy hdf kivtelvel egyenletesen osztotta el az arcvonalon, slykpzs nlkl. A tnyekhez tartozik, hogy 3 kilomteres zszlaljkrletekbl plt fel a 8. olasz s a 2. nmet hadsereg vdelme is. A hdfkben lev szovjet csapatok pedig 2-3 kilomteres szzadkrletekben vdtek, 500 mterig terjed hzagokkal a krletek kztt. Ez volt a helyzet egszen janurig. 

 


    A vdelem kiptsre s mszaki megerstsre a hadseregnek tbb hnap ideje volt. Mivel azonban sem a hadseregcsoport, sem a hadsereg parancsnoksga nem szmolt nagyobb szabs szovjet tmadssal ezen az arcvonalszakaszon, ezrt nem tett meg idben minden lehett a vdelem megfelel megszervezsre. Kovcs tbornok mg december utols hetben is hangslyozta: "A magyar hadsereg eltt ez id szerint sehol sem vrok nagyobb szabs ellensges tmadst. Azzal szmolok, hogy az ellensg esetleges tmadsai a jelenleg elttnk ll erkbl sszevont harccsoporttal erlekts, megtveszts cljbll lesznek  vgrehajtva." 1943. janur 7-n hasonlkppen rtkelte a helyzetet: "az ellensgnek a magyar hadsereg ellen fordul tmad ereje valsznleg a Szoszntl D-re es szakaszt fogja tallni, s a jarivi (Uriv - szerk.) hdfbl csupn ennek rszei mkdnek... Benyomsom, hogy ezekkel sajt erbl is elbnunk". A tnylegesen meglev objektv nehzsgek mellett a vdelem nem kell kiptettsgnek f oka a szovjet hadsereg tmad lehetsgeinek alapos flreismerse s lebecslse volt. 

 


    Emellett jcskn voltak jelei a mszaki munkk lebecslsnek is. Augusztus kzepn maga Kovcs llaptotta meg: "Az erdtsi munkban sem szeret a magyar csapat dolgozni. ltalnos megllapts, hogy a vdllsokban sokkal elbbre kellene lenni a vdelmi berendezseknek." Mg a Szombathelyi ltal szeptember ll-n tartott megbeszlsen is felmerlt, hogy a csapatok nem tudjk, vajon a jelenlegi krletkben maradnak-e vagy sem, s ezrt nem hajlandk tli elhelyezsk elksztst megkezdeni. 

 


    A mszaki munkkat dnten nem a szakcsapatok s a gyalogsg vgezte, erre fleg munkaszolglatosokat s helyi lakosokat alkalmaztak. Ezrt rta Jny a vezrkar fnknek szeptember 24-n kldtt jelentsben: "Annyi zsid munksszzadot krek kiirnytani, amennyit csak ki tudunk lltani."

 

 
    sszesen kt vdllst ptettek ki ll, reteszllssal, kevs kzlekedrokkal, kilvllssal, fedezkkel s vhellyel.
A megptettek nem voltak elgg ersek, s a drtakadlyok, aknamezk, harckocsi akadlyok hatkonysga sem felelt meg a kvetelmnyeknek. A mszaki munkk lebecslse mellett ebben szerepet jtszott az is, hogy a helysznen kevs fhoz jutottak, s a hadseregcsoport kevs mszaki anyaggal rendelkezett. Ezeket is tbb szz kilomter tvolsgbl kellett elreszlltani, amit nagyban neheztett a gpkocsik s az zemanyag korltozott mennyisge. 

 


    A tl kzeledtvel a hadsereg szlltsi kapacitsa a minimumra cskkent. A gpkocsik mr-mr katasztroflis zemanyaghinnyal kzdttek, s a nagy utnszlltsi tvolsgok miatt hamar zemkptelenn vltak. A ltphiny kvetkeztben legyenglt lllomny 80 szzalkt, az arcvonal mgtt tbb mint 100 kilomterre ltestett "ldltet llomsokon" vontk ssze. A tzrsgnl lvegenknt egy hatosfogat maradt, a gyalogsg pedig annyi orosz lovat s sznt kapott, hogy a csapatokhoz naponta egyszeri meleg lelem kiszlltsa megoldhat legyen. Ez utbbi fleg a stteds bellta utn volt lehetsges, de akkor sem rendszeresen.

 


   A csapatoknl ksn kezddtek a tli elkszletek. Szeptember 3-n jelent meg a skikpzst elrendel s a szszlaljak szervezsre intzked parancs, hadtestenknt zszlalj erej, stalpakon mozg "villmtartalkok" kpzse indult meg, s elkezddtt a kerkpros zszlaljak s a huszrszzadok tszervezse szszlaljakk. A hadosztly egszsggyi oszlopok szmra fthet sebesltszllt sznok ksztst rendeltk el, a vonatoszlopok szekerei szntalpakat kaptak. Nagy gondot okozott az utak tli megjellse s a kijellt utak hmentestse. Ez utbbira a munksszzadok mellett ignybe vettk a polgri lakossgot is, de a sr havazs szinte remnytelenn tette a termszettel folytatott kzdelmet. A kemny idjrsban a fegyverek nagy rsze hasznlhatatlann vlt. A puskk s gyalogsgi nehzfegyverek zrszerkezete befagyott, fagyll fegyverolaj alig volt. A tzelllsban lev lvgek kerekei befagytak a talajba, elmozdtsuk csak hosszadalmas csknyozssal volt lehetsges. A lvegzr s a folyadkfk szintn befagyott. 

 


    A hdfharcokban megfogyatkozott csapatokra embertelen krlmnyeket hozott a tl. Gyengn kiptett s nem megfelelen berendezett llsaikban minimlis volt a fts lehetsge, a fekhelyl szolgl szalma megrohadt alattuk, ruhzatuk, lbbelijk annyira elhasznldott, hogy jformn semmi vdelmet nem nyjtott a hideg ellen. A katonkj rsznek nem volt fehrnemje. Tli felszerels rkezett ugyan az els vonalba, de oly kis mennyisgben, hogy a gondok enyhtst sem tette lehetv. A kapott nemez csizmk nagy rsze kismret, ezrt hasznavehetetlen volt. Meleg tel ritkn jutott ki az llsokba, rszint szlltsi nehzsgek miatt, rszint mert a fogatot kilttk a tls partrl. 

 


    A helyzet a hadsereg vezrkari fnkt ilyen megllaptsokra ksztette: "A zubbonyok 25%-a, a lbbe1ik 40%-a, a nadrgok 50%-a, a fehrnem 75%-a elhasznldott... Klnsen vlsgos a hadsereg fehrnem helyzet~. Az emberek zme szakadozott, teljesen elhasznlt, javthatatlan fehrnemt hord, egy rsze pedig ing nlkl jr, mert e cikk ekbl a tnyleges szksglet lO%-t sem kaptk meg." A ftsi nehzsgeket gy jellemzi: "A szalma s ftanyaghiny igen nagy... az emberek ftetlen barakkokban a fldn knytelenek hlni.
...Ugyanakkor a malria s blhurut is jrvnyszeren fellpett a legnysgnl, mely azutn nagymrv vgelgyenglshez
vezetett." 

 


    Az 1942 tavaszn kttt megllapods rtelmben a szksges lelmiszereket a magyar szervek rendszeresen a nmeteknek szlltottk, k voltak ktelesek gondoskodni a magyar csapatok elltsrl. Ez a "gondoskods" nagyon sok kvnnivalt hagyott maga utn. Mint Jny megllaptotta: "Novemberben csaknem minden elltvonat kimaradt, cukrot nem szlltottak, gy a hideg jszakkban tet nem tudnak adni. Liszthiny miatt knytelen voltam a kenyradagot felre cskkenteni." December elejn a csapatoknl 3-6 napra elegend liszt volt. 

 


    Ilyen krlmnyek kztt a katonk erllapota nagyon leromlott. A hihetetlen mrv megterhels kvetkeztben december vgn csupn egyetlen hadosztlyt rtkeltk "jnak", egy hadosztly a "kielgtt" sem rte el, ngy hadosztly "gyenge", ngy pedig "rossz" erllapot minstst kapott. Az elltatlansg nem abbl fakadt, hogy a hadsereg nem rendelkezett volna megfelel kszlet ekkel. A hadtpterleten teleplt raktrakban februr vgig elegend mennyisg lelmet s lszert troltak, s fleg a hazai lakossg adomnyaknt sszegyltek a tli ruhzati cikkek is, de nem tudtk eljuttatni a csapatokhoz. Szllteszkzeiket a nmetek sajt csapataik elltsra hasznltk, nagy ritkn vllaltk magyarok szmra az utnptls szlltst. 

 


    Az ellts hinyossgai reztettk hatsukat a hadsereg egszsggyi szolglatnak tevkenysgben is. Az egszsggyi hlzat a zszlalj- s ezredseglyhelyekbl, ezred s hadosztly gyenglked hzakbl, hadtestkrhzakbl, betegellt llomsokbl, tbori krhzakbl s krhzvonatokbl fokozatosan plt ki, a tl  belltig. Ezek, a krhzvonatokat nem szmtva, sszesen 17 700 gyat jelentettek. A gygyszer- s ktszerellts nem volt kielgt. Elelmezsi, higinis s ruhzati gondok miatt sok volt a tfuszos, hlses, fagysos beteg. Az egszsggyi oszlopok, betegellt llomsok s krhzak mr a hdfharcok idszakban nehezen birkztak meg feladataikkal, a szks lehetsgek miatt. A szovjet ttrs utn pedig szinte lehetetlen krlmnyek kztt prbltk megmenteni a menthett az egszsggyi szolglat dolgozi. 

 


    A mind keservesebb vl llapotok, a hdfharcokban elszenvedett vesztesgek mr szre szmotteven gyengtettk a magyar csapatok harcrtkt, rezheten alstk morlis erejt. A "mirt ppen n?" krdse kezdettl befolysolta a katonatmegek harci kedvt, ami jl megmutatkozott mr a hdfharcok idszakban is. A szovjet csapatok propaganda munkja s a lakossggal trtn rintkezs, valamint a tapasztalt szvs ellenlls s az elszenvedett slyos vesztesgek hatsra egyre tbb katona ismerte fel a hbor rtelmetlensgt s cltalansgt. A hadsereg vezrkari fnke mr augusztus 17-i tapasztalati, jelentsben ilyen megllaptsokra knyszerlt: "Slyosan rezzk a kivonult hadseregben annak hinyt, hogy katonink nem gyllik a bolsevizmust s az ellensget. Ennek a gylletnek hinya volt egszen biztosan sok btor cselekedetnek a srsja. " A harci szellem gyengesgnek egyik okaknt megllaptja: "Az itt kint levk nyugtalansggal ltjk s rzik, hogy a vrldozatban egyelre csak k vesznek rszt. Mivel a hbor' clja s a hborban val rszvtelk rtelme elttk nem vilgos, ezt az rzst nem lehet a hader rtknek megtlsnl elhanyagolni."


    A kormny, miutn tudomsul vette, hogy a hadseregnek a telet is az arcvonalban kell tltenie, igyekezett tanjelt adni az orszg gondoskodsnak. Ezt szolgltk az ajndkok kldsre, levelezsre, tli ruhanem gyjtsre indtott akcik, a "tvhzassgok" engedlyezse, s tbori sznhz kldse az arcvonal mgttes terleteire. Ezek hatsa nem lebecslhet. Az otthonnal val kapcsolatot, a fltst s trdst jelentettk a katonk szmra, ideig-rig feledtettk velk sanyar  helyzetket, s a kiltstalan jvt. Sokkal kevsb hatottak rjuk az uszt, szovjetellenes, soviniszta, demaggjelszavak, szlamok. Nem hittek a tbori levelezlapok feliratainak: "A magyar let ra a szovjet halla!" s "Magyarorszg jv bkessge s felvirgzsa a szovjetoroszorszgi harcmezn dl el!" Elegk volt a hborbl, egyetlen vgyuk a hazakerls volt. Ezt fejeztk ki az arcvonal klnbz pontjain az llsok s bunkerek bejratn elhelyezett ilyen feliratok is: "Megunta-lak", "Utl-lak", "ltthagyn-lak". A katonk kzl szmosan kvettek el ncsonktst, hogy az jabb bevetseket elkerljk. S a helyzeten nem vltoztattak az egyre szigorbb intzkedsek, parancsok sem. Ezek miatt lltotta megoldhatatlan feladat el a magyar csapatokat Hitler hadmveleti utastsa, amelyben a tli hadjrat megvvsra intzkedett. Alapvet kvetelmnyeit a kvetkez pontokban rgztette:

  1. A tli llsokat minden esetben meg kell tartani.
  2. Mindenhol olyan aktv vdelmet kell folytatni, amely az ellen sgnek nem hagy nyugtot s flrevezeti  szndkaink fell.
  3. Ellensges tmads esetn sem kitrsnek, sem visszavonul mozdulatnak nincs helye.
  4. A helyi betrseket ellentmadsok s ellenlksek segtsgvel rgtn fel kell szmolni.
  5. A nagy betrseket el kell szigetelni, a sajt arcvonal t nem trt rszeit felttlenl, mint sarokpillreket meg 
kell tartani, hogy evvel megknnytsk az ellenrendszablyokat.
  6. Az elszaktott s krlzrt rszek mindaddig vdekezzenek, mg felszabadtjk ket,"

     Jny a tiszti- s tiszthelyettesi karti kvetelt pldamutatst, a katonk hangulatrl kapott jelentsekre utalva: "Ezek a jelentsek azt bizonytjk, hogy a tisztikar nem l egytt a legnysggel, nem ismeri annak bjt, rmt s nem osztozik abban... a tisztikarban nincsen meg a kell er, hogy az itteni harc risi mret ignybevtele felett rr legyen. A hadsereg minden tagjnak tudnia kell s t kell rezni, hogy csaldunk s nemzetnk sorsa itt dl el. Ha a hadsereg megrendl s nem tart ki utols leheletig, akkor nemcsak mi, de az otthonunk is elpusztul. Aki llsait elhagyja, br milyen ers is legyen a tmad, az megfagy. Aki kitart, azt mg krlzrs esetn is kivgjk a berkez tartalkok. Harckocsi ell futva senki nem meneklhet. Mi mindnyjan itt maradunk. Vissza csak az kerl, aki kornl vagy trdttsgnl fogva, mint harcos nem hasznlhat. Elvrom a tisztis tiszthelyettesi karti, hogy szemlyes kemny killsval pldt mutat s alrendeltjeit is erre neveli."

 
    Jny parancsa ktsgkvl sok igazsgot tartalmazott. Fleg ami a tisztek s a katonk kztti kapcsolatot illeti. Voltak
termszetesen kivtelek, elssorban a tartalkos s az alacsonyabb rendfokozat tisztek esetben, mert az hangulatukat is a katonkra hat krlmnyek hatroztk meg. Egybknt pedig a tisztek s katonk kztti kapcsolat jellege s tartalma a trsadalmi klnbsgbl fakadt, amit parancsokkal megszntetni nem lehetett. A parancsnak a helytllsra vonatkoz megllaptsait illeten a katonkban mr j ideje megfogalmazdott a krds: mirt s mivel? 

 


    A "mivel" krdse Jnyt is nyugtalantotta. Rendszeresen jelentette a B hadseregcsoportna.k az aggaszt tneteket, s ismtelten orvoslst krt. Klnsen az arcvonal megrvidtst szorgalmazta, az erk s eszkzk elgtelensgre hivatkozva. Srgette a Hitler ltal meggrt 75 millimteres pncltr gyk, valamint a szksges mennyisg zemanyag rendelkezsre bocstst, nemklnben a rendszeres lelemellts megoldst. Nem titkolta teht a nehzsgeket elljri eltt, ktelessgszeren s hatrozottan fel is lpett azok megszntetsrt. Nem hallgatta el azt sem, milyen katasztroflis kvetkezmnyeknek nz elbe a hadsereg, ha nem kapja meg idejben mindazt, amire szksge van. De hatrozottsga csupn eddig a pontig terjedt, s az ismtelt jelentseken tl nem tett egyebet. Mondvn, megtette a ktelessgt, tovbbi feladata az engedelmessg. Az ellenszeglssel jr felelssg vllalsra nem tellett erejbl.

   Hatkony pnclelhrts az nincs.  Ptlsra  a Kegyelmes r fenyegeten nz az orosz llsokra.

 


    Hitlernek a tli hadjrat megvvsra intzked hadmveleti utastsa olyan idben rkezett meg a 2. hadsereghez, amikor mr szmolni lehetett a nmetek sztlingrdi s kaukzusi tmadsnak kifulladsval. A nmet 6. hadsereg s a 4. pncloshadsereg eddigre mr teljesen kimerlt a Sztlingrdrt foly utcai harcokban, a 17. hadsereg sikertelenl erltette Tuapsze elfoglalst, s Novorosszijszknl vdelembe knyszerlt. Az 1. pncloshadsereg a Tyerek foly mentn hosszan elnylva kptelen volt ttrni Ordzsonikidzn keresztl Baku fel. Az A hadseregcsoport bal szrnya a "levegben lgott", a Kalmk sztyeppn' mindssze egy hadosztly tartotta az sszekttetst a B hadseregcsoporttal. A mintegy 400 kilomteres rs lezrst a 4. romn hadsereg kapta feladatul, amely 5 gyalogos- s 3 lovashadosztllyal Rosztov fell kzeledett az arcvonalhoz. Alig foglalta el azonban llsait, mikor 1942. november 19-n Sztlingrdtl szak nyugatra ellentmadsba mentek t a szovjet csapatok. Csapsuk a 3. romn hadsereg arcvonalra irnyult, ezt kvette a 4. pnclos- s a 4. romn hadsereg elleni tmads. A szovjet ellentmads eredmnyeknt a 3. s 4. romn hadsereg csaknem teljesen megsemmislt, Paulus 6. hadserege pedig Sztlingrdban  gyrbe kerlt.

 


    A B hadseregcsoport vezetse a Sztlingrd krzetben kialakult helyzetet slyosnak tlte, s szmolt vele, hogya 3. romn hadsereg sztzzsa utn a szovjet tmads kiterjed a 2. magyar hadseregtl jobbra elhelyezkedett 8. olasz hadsereg arcvonalszakaszra is. Erre a veszlyre mr november 22-n felhvtaJny figyelmt. Egyttaljelezte, hogy Hitler utastsra jelents nmet erk szlltsa kezddtt az olasz hadsereg jobb szrnya mg.

 


    Itt rdemel emltst, hogya B hadseregcsoport trzsnek s tbb csapatparancsnoknak a bizalma, mr a hdfharcok tapasztalatai alapjn ersen megingott a magyar parancsnokok felkszltsge s vezetsi kpessge irnt. Az sz folyamn olyan elgondolsokat fontolgattak, hogyahadosztlyokhoz ers sszekt trzseket kldenek, amelyek kritikus esetben ezredtl flfel kpesek tvenni a magyar csapatok vezetst, kikapcsolva azok parancsnokait. Noha errl, bonyodalmaktl tartva, vgl is letettek, a kirendelt nmet sszektk elssorban nem az egyttmkds s a klcsns tjkoztats szervei voltak, hanem parancskzvettk, mg inkbb megfigyelk s ellenrk a magyar parancsnokok mellett. 

 


    Weichs vezrezredes felttelezse a 8. olasz hadsereg ellen vrhat tmadsrl, decemberben beigazoldott. A szovjet csapatok ll-n a jobb szrnyon s kzpen ttrtk az olasz arcvonalat. A hadseregcsoport parancsnoksga a 2. magyar hadsereg vdelmnek meggyengtse rn prblta elreteszelni az olasz arcvonalban keletkezett rst. Kivonta Korotojak trsgbl a 336., az urivi hdfbl pedig a 168. hadosztlyt, valamint a XXIV. hadtest trzst, s tcsoportostotta a 8. olasz hadsereg bal szrnya mg. Ez azonban nem oldotta meg a helyzetet, a 2. magyar hadsereg arcvonalszakasznak megerstse is szksgess vlt arra az esetre, ha az olasz csapatok nem tudjk tovbb tartani llsaikat.

 


    1943. janur l-jn a B hadseregcsoport vezetse hadseregcsoport tartalkknt a 168. s 26. gyalogoshadosztlybl, a 700. pncloscsoportbl, a 190. rohamlvegosztlybl s az 1. magyar pncloshadoszrlybl Cramer tbornok parancsnoksga alatt egy ellentmadcsoportot alaktott, melyet a 2. hadsereg jobb szrnya mgtt, Jeszenovo-Kamenyka-Karpenkovo krzetben vont ssze. Janur 6-n pedig 200 db 75 millimteres pncltr gyt utalt ki a 2. hadseregnek. Vontatt azonban nem, emiatt az 1,5 tonna sly lvegek nem voltak mozgathatk. A Cramer-csoport a 2. hadsereg parancsnoknak harcszati alrendeltsgbe kerlt. 

    Idkzben megrkezett a frontra vltsknt a 3., 12., 24. s 31. gyalogezred, sszesen 12 zszlalj s az ezredkzvetlen alakulatok. Ez alig egyharmada volt a vezrkar ltal vltsra sznt erknek. A vlts katoni kikpz tborba kerltek, ahol ngy ht alatt akartk ket felkszteni a harcra. December vgn a hadsereg-parancsnoksg megkapta a vezrkar fnknek parancst, amely merev vdelemre utastotta a csapatokat. A parancs a legutbbi hetek harcain ak tapasztalataira hivatkozott: "Ha mindegyik tmpont az utols emberig s mg akkor is, ha mr sszekttetseitl el van vgva, kitart, az akkor az ellensg tetemes erit lekti, gy ez a kezd sikereit nem tudja kihasznlni... Ellenben, ha a csapat a tmads ell kitr s visszavonul, akkor feladja a tli hadjrat legfbb elnyeit, a kiptett s berendezett llsokat. Emellett elveszti a nagyrszt ptolhatatlan harceszkzket, fegyvereket, lszert s lelmiszerkszleteket." A kvetkezmnyekre tett utals utn a parancs hatrozottan leszgezte: "Legfelsbb Hadurunk elrendeli, ellensges tmads es etn a sajt llsokat s tmpontokat felttlenl tartani kell. Visszamenni senkinek sem szabad. Nincs htra, csak elre van." 

 

 


  1943 janurjnak els napjaiban feldertjelentsek arra utaltak, hogy az urivi hdfbl hamarosan tmads vrhat. Kovcs vezrrnagy gy vlte, hogy csupn kisebb erej s korltozott cl tmadsra kell szmtani, a fcsapst a szovjetek a Tyihaja Szosznytl dlre es arcvonalszakaszon fogjk mrni Rosztov fel, az arcvonal jobb szrnynak leszaktsa cljbl. Hasonlan vlekedett a hadseregcsoport vezetse is. A szovjet parancsnoksg mesteri mdon leplezte s rejtette tcsoportostsait, tmad elkszleteinek mreteit. Valdi szndknak leplezsre elbb tmad tevkenysg elksztst sznlelte Korotojak ellen, amellyel egy idre sikerlt erket lektnie. Ksbb a nmet vezets felismerte ezt, s mikor a valdi elkszletekrl kapott hreket, nem hitte el. Ekkor mr Voronyezstl szakra folyt megtveszt elkszlet, ez vonta magra a B hadseregcsoport vezetsnek figyelmt. Emellett a valdi felkszls rejtse annyira eredmnyes volt, hogy Lajtos rpd szzadosnak a scsucsjei hdf fltt vgrehajtott feldert replse, a hadmveleti napl szerint "szmottev erket nem tudott sehol megllaptani, ppen gy, mint a tbbi kikldtt nmet replgp". St a nap folyamn a III. hadtestnl a Don bal partjra kldtt jrrvllalkozs katoni sem vettek szre semmit a kszldsbl.

 


 


A Lajtos rpd vezrkari szzados, a hadmveleti osztly tisztjnek feldert replsvel kapcsolatos rszlet nem teljesen vals. Errl ksbb, Lajtos rpd beszmoljban rszletesen lesz sz. Merlin1 


 


 
    Pedig ebben az idben a bal parton mr minden elkszlet megtrtnt a tmadsra. A Voronyezsi Front alrendeltsgben a
40. hadsereg, a 18. nll lvszhadtest s a 7. lovashadtest elfoglalta megindulsi llsait,s sszpontostsi krletben csoportosultak a 3. harckocsi-hadsereg csapatai is. Ezek a csapatok - szovjet dokumentumok bizonysga szerinit - tzrsg s aknavetk, valamint harckocsik s rohamlvegek tekintetben msflszeres flnyben voltak a 2. magyar hadsereggel szemben. lerben nem volt szovjet flny, de erklcsi llapot, fizikai felkszltsg, harckszsg, tekintetben a szovjetek jval fltte llottak az hsgtl s a hidegtl elgytrt, a hbor kiltstalansgt flismert magyar katonknak. (4. 249-261. old.)

 

 

Vissza     Tovbb

 

 

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!