Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
LINKEK
 
SZMLL
Induls: 2005-12-17
 
Kllay beszde
 
SZAVAZS
Szavazs Jny Gusztv esetleges rehabilitlsrl.
Rehabilitlne-e n, s ha igen milyen vonatkozsban Jny Gusztvot?

Rehabilitlnm a hallos tlet, s a tbornoki rendfokazat vonatkozsban is
Csak a tbornoki rendfozat vonatkozsban rehabilitlnm
Nem rehabilitlnm semmilyen vonatkozsban sem.
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
PERGTZ 2

 

Hol vannak a katonk? 2.

Szemelvnyek Sra Sndor dokumentumfilmjbl

 

 

Brdossy augusztus 26-n Horthyhoz rt levelben fejtette ki vlemnyt Werth memorandumrl. Amennyiben a nmetek kvnnk a magyar hadsereg nagyobb arny bevetst, a krst mrlegelni kellene, de addig "egyltaln nem ll orszgunk rdekben, hogy magunk iparkodjunk a szovjet elleni hborba nagyobb erkkel bekapcsoldni, ami – a vezrkari fnk minden erre vonatkoz fejtegetsnek ellenre is – nyilvnvalan kedveztlenl hatna vissza nemzeti erink llagra, bels viszonyainkra s gazdasgi termelsnkre". Vgl kijelentette, hogy a Werthtel val tovbbi egyttmkdsre nem lt lehetsget.

A nmetek hamar tudomst szereztek a magyarorszgi hangulatban rezhet bizonytalansgrl. 1941. szeptember elejn Horthyt meghvtk a nmet fhadiszllsra. A kormnyz s Brdossy szeptember 7-n indult el Nmetorszgba, mr az j vezrkari fnk Szombathelyi Ferenc ksretben.

A megbeszlsek f krdse termszetesen a magyar hadsereg felhasznlsa volt. Magyar rszrl felvetettk a keleti fronton lev csapatok visszavonst, hangoztatva, hogy az egysgek felszerelse 50–80 szzalkban tnkrement, s gy nincs rtelme tovbbra is a hadszntren tartani ket. Ms fegyvernemekkel viszont Magyarorszg nem tudna tevkenyen rszt venni a harcokban, mivel ez katonailag s gazdasgilag annyira legyengten, hogy "rendbiztost" szerept Dlkelet-Eurpban nem tudn tovbbra fenntartani. A csapatok visszavonsa azonban hamar lekerlt a napirendrl. A nmetek nemcsak azzal rveltek, hogy Magyarorszg visszavonulst "a bolsevista ellenes hborbl morlis szempontbl" rendkvl agglyosnak tartjk, de gretet tettek a fronton val egysgek j felszerelsre is. Vgl is a kvetkez megllapods szletett: 1. A fronton harcol magyar gpestett dandrt a nmetek jbl felszerelik, s gy az a folyamatban lev mveletek befejezsig, de legalbb oktber 15-ig a hadmveleti trsgben marad. 2. Nmetorszg egy gpestett hadosztly teljes felszerelst a magyar hadsereg rendelkezsre bocstja. 3. A front mgtti terleteken tevkenyked magyar hegyi– s gyalogos dandrokat azonos zszlaljjal (ngy hadosztly) egsztik ki. A nmetek teht elrtk jabb magyar egysgek kikldst, ha nem is kzvetlenl a tzvonalba, de legalbb megszllsi feladatok elltsra.

A magyar kldttsg a trgyalsokon tbb terleti problmt is felvetett. A Bntra vonatkozlag – melyet Hitler mg a Jugoszlvia elleni agresszi idejn Magyarorszgnak grt – a nmetek ezttal is csak gretekre szortkoztak. Megismteltk: a terlet Magyarorszghoz tartozsa "res iudicata". Azt azonban, hogy mikor kerlhet tnylegesen magyar fennhatsg al, "kvlll tnyezk fogjk meghatrozni".

Igen fontos s elvi jelentsg mozzanat volt az 1941. szeptemberi nmet–magyar megbeszlseken az a tny, hogy a magyar kormny hivatalosan olyan terletekre jelentette be ignyt, amelyek a trtnelmi hatrokon tl estek. Szeptember 10-n Szombathelyi az jdonslt vezrkari fnk, Jodl vezrezredes el terjesztett egy hatr-kiigaztsi tervezetet, amelynek rtelmben az szakkeleti Krptok gerincn hzd hatron tl fekv lejtket, azaz Galcia egy rszt Magyarorszghoz csatolnk. A javaslatot vdelmi s fldrajzi szempontokkal indokolta. A nmetek a tervezetet meglehetsen hvsen fogadtk, br – nyilvnval sszefggsben a magyar csapatok felhasznlsval – katonai oldalrl egyelre nem utastottk el.

A trgyalsokon a nmet politikai s katonai vezetk magabiztosan nyilatkoztak a tengelyhatalmak helyzetrl. Horthy s ksrete a nmet gyzelmi gretektl fellelkeslve, trt haza Budapestre. "A nmet hader oldaln s a rgi fegyverbartsg szellemben hozzuk meg a magunk vrldozatt ebben az j keresztes hborban", – mondotta Brdossy szeptember 11-i rdi-nyilatkozatban. Azt azonban, hogy valjban milyen ktelezettsgeket vllaltak mg a diplomciai testlet eltt is, elhallgatta.

Pedig hamarosan kiderlt, hogy a magyar kormny rosszul rtelmezte a nmetek szndkait, ha azt hitte, hogy berik a trgyalsokon megllaptott csapatkontingenssel. A nmetek mr oktberben jabb magyar egysgek bevetst szerettk volna elrni, mgpedig lehetleg a rgi recept szerint, gy, hogy a magyarok nknt ajnljk fel. Ezt bizonyos szempontbl megknnytette a magyar vezrkar magatartsa is. Oktber elejn Szombathelyi megemltette a nmet katonai attasnak: tisztban van azzal, hogy a hborban Magyarorszgnak fokozatosan, teljes erejvel ki kell llni Nmetorszg oldaln. Mivel az elkvetkez esztendben nem szeretne felkszletlenl, j problmkkal belpni, kvnatos volna megtudni, mit vr a nmet hadvezets Magyarorszgtl a jv vben.

A nmet fparancsnoksg azonnal kihasznlta a Szombathelyi krdse ltal teremtett lehetsget, s a megszll csapatok tovbbi kt dandrral val megerstst, valamint jabb, fleg mszaki egysgek bevetst krte. A magyar vezrkarnak termszetesen nem llt jogban, hogy a krdsben dntsn, ezrt kzlte a nmet hadvezetsggel, hogy diplomciai ton forduljanak a magyar kormnyhoz. A nmet kormny – minthogy a csapatokra srgsen szksg volt, a huzavona elkerlse vgett jobbnak ltta, ha teljesti ezt a formlis kvnsgot. November 11-n, Dietrich von Jagow az 1941 jniusban kinevezett j budapesti nmet kvet, felkereste Brdossyt, s hivatalosan ismertette a nmet hadvezetsg hajt. A miniszterelnk pozitv vlaszt adott, gy hogy Jagow msnap mr jelenthette a fhadiszllson: a magyar kormny ksz teljesteni a nmet kvnsgokat. A rszletek megbeszlse cljbl a magyar vezrkari fnk mr felvette a kapcsolatot a nmet katonai attasval.

Ha a nmetek Magyarorszggal szemben ltalban zsarolssal, grgetssel, a Romnival s Szlovkival szembeni fltkenysg felkeltsvel igyekeztek elrni kvetelseik teljestst, a magyar kormny viszont a Nmetorszgnak tett szolglatok fejben minden alkalommal azonnal ksrletet tett revzis trekvseinek rvnyestsre. Ezttal arra szerette volna felhasznlni az alkalmat, hogy a mr fl ve hzd murakzi krdst rendezze, s a vits terletet vgrvnyesen megszerezze. (Murakzt 1941 prilisban a magyar hadsereg szllta meg, ott katonai kzigazgatst vezetett be, a nmetek azonban ezt a terletet Horvtorszgnak grtk, ezrt tiltakoztak a magyar annektls ellen.). November 12-n Brdossy tjkoztatta Sztjayt a nmet kvnsgok teljestsrl s utastotta, hogy a "felteheten szmunkra kedvezen fordult hangulatban" srgesse a "magyar–nmet nyugati hatrkrds" lezrst.

A tovbbi – ezttal nem annyira katonai, mint inkbb gazdasgi – nmet kvetelsek, a szomszd orszgokkal szembeni fltkenysg, a revzis ignyek jegyben zajlottak le Brdossy megbeszlsei Hitlerrel s Ribbentroppal 1941. november kzepn, amikor az antikomintern paktum megktse, tovbb a hromhatalmi egyezmnyhez val csatlakozs vforduljt nnepeltk Berlinben. Miutn november 25-n Brdossy – a tbbi csatls orszg kpviselivel egytt – alrta az antikomintern paktum t vvel val meghosszabbtsrl szl okmnyt, ngyszemkzt azzal hzelgett a kzismerten hi Ribbentroppnak, hogy kijelentette: mg mindig annak a nagyszabs beszdnek a hatsa alatt ll, melyet a klgyminiszter az alrs alkalmval tartott. Ribbentropp ebben a beszdben a bolsevista veszllyel szembeni eurpai szolidaritsrl sznokolt. S most nem kslekedett a magyar miniszterelnkkel vilgosan megrtetni, mit rt "szolidaritson". Nmetorszgnak olajra s gabonra van szksge – mondotta. Ezrt kri, hogy a magyar kormny emelje az olajkontingenst 80 ezer tonnrl 120 ezer tonnra s biztostson Nmetorszg szmra tovbbi 10 ezer tonna gabont.

Brdossy hivatkozott ugyan a nehzsgekre, de gretet tett a krs teljestsre, majd hogy valamiben krptlst talljon, dhs szitkozdsba kezdett Romnia ellen. "Amg a hbor tart – vlaszolta kimrten Ribbentropp – a csaldi viszlyokat fel kell fggeszteni."

Msnap az nnepi ebd alatt Brdossy Hitlerrel beszlgetett. Hitler – mint elzleg Ribbentropp is – kifogsolta a budapesti amerikai kvetsg mkdst. A magyar miniszterelnk viszont ez alkalommal is a szomszd llamok ellen panaszkodott, amelyek – gymond – sehogy sem akarnak "az j rend megllaptott elveihez alkalmazkodni, s mindent megtesznek, hogy Magyarorszgot nyugalmbl kihozzk."

Alig trt vissza Brdossy Berlinbl, amikor 1941. november 29-n felkereste Herbert C. Pell, az Egyeslt llamok budapesti kvete s tnyjtotta az angol kormny ultimtumt. Ebben Nagy-Britannia kormnya felszltotta a magyar kormnyt, hogy 1941. december 5-ig szntessen be minden katonai mveletet s vonja vissza csapatait a Szovjetuni terletrl, mert ellenkez esetben kinyilvntja a hadillapotot Nagy-Britannia s Magyarorszg kztt.

Rszlet a Kossuth rdi 1941. november 14-i adsbl:

"...A magyar np nem akart hbort, sem "kereszteset", sem megelzt. A magyar np bkt akart. rul urai mgis hbort kezdtek. k kezdtk, de a magyar np fogja befejezni. s meggrhetjk, hogy ebben a befejezsben nem lesz sok rme Horthynak, Barthnak s egyb Hitler brenceknek."

Szveggyjtemnybl

A nmetek Moszkva alatti veresge 1941 vgn ktsgtelenn tette, az a trekvsk, hogy mind tbb nyersanyagot, lelmiszert, de elssorban katont kveteljenek Magyarorszgtl, tovbb fog ersdni. 1942. janur elejn Hitler levelet rt a kormnyznak, amelyben a bolsevizmus leversnek fontossgt hangoztatta, s a vgs gyzelemmel biztatta Horthyt. Majd kifogsolta, hogy a magyar kormny vissza akarja vonni a frontrl pnclos hadtestt, s vgl Magyarorszgnak a Szovjetuni elleni hborban val fokozottabb rszvtelt krte.

A miniszterelnksgi sajtosztly 1942. janur 7-i krtelefonja a reggeli lapokhoz:A miniszterelnksg sajtosztlya kri a vidken megjelen politikai napi- s hetilapokat, hogy Ribbentropp nmet birodalmi klgyminiszter r magyarorszgi ltogatsa alkalmval rjanak vezrcikket, melyben mltatjk a magyar–nmet bartsgot.

Ne legyen benne magyarzva, hogy Ribbentropp ltogatsnak mi a jelentsge, ez csak kiindulpontul szolglhat arra, hogy ez alkalommal jbl hangslyozzuk a kt orszgot sszefz tradicionlis bartsgot. Trtneti pldkra hivatkozva be lehet mutatni a kt nemzet egymsrautaltsgt, amelyet fldrajzi s gazdasgi szempontok is megerstenek. Legfontosabb kidombortani azt a krlmnyt, hogy a vilghborban a kt nemzet fiai hsiesen kzdttek egyms mellett a kt orszgot megfojtani akar trekvsek ellen. Amikor az ellensges tler s egy gyalzatos bels forradalom kvetkeztben a nmet np a fldn fekdt, a vilg sszes npei kztt egyetlen egy volt, a magyar, amely hen kitartott mellette nehz riban is. St a magyar np volt az, amely az elnyomats keserves veiben egyedl hallatta az egsz vilgon a versailles-i s trianoni dikttumok ellen a tiltakozs szavt s a feltmadsba vetett szilrd hitt. Amidn Nmetorszgban a weimari ksrletezsek utn a tiszta nacionalista irny nemzeti szocializmus kerlt uralomra, akkor bontakozhatott ki csak igazn s teljesen szabadon a kt egymsra utalt np bartsga.

Krem kihangslyozni, hogy a nmet nemzeti szocializmus a nmet nemzeti gondolatnak, a legteljesebb nmet nacionalizmusnak eddig legerteljesebb kifejezse s mint ilyen, rgtn rokonszenvet rzett az ugyancsak tiszta nacionalista magyar szegedi gondolattal. Ettl kezdve egymst segtve s egyms mellett llva fejldtt a kt nemzet.

Krem megemlkezni az els s msodik bcsi dntsrl, amelyek Ribbentropp s Ciano mvei voltak s amelyek Magyarorszg elszaktott terleteibl hatalmas rszeket juttattak neknk vissza. Felemltend az a krlmny is, hogy a nmetek bartsgos magatartsa segtette el, hogy csapataink Krptaljt 1939 mrciusban megszllhattk. Magyarorszg viszont Nmetorszg minden politikai akcijt tmogatta: Csehszlovkia ellen egyms mellett llottunk, Jugoszlvival szemben ugyancsak szvetsges trsknt lpett fel a kt llam, ami lehetv tette Magyarorszg szmra a Bcska, Baranya s a Murakz visszaszerzst.

Krem kiemelni, hogy mikor a nmet hader megindult a vilg civilizcijnak legnagyobb ellensge, a bolsevizmus ellen, Magyarorszg volt az egyetlen llam, amely minden terleti kvetels s ltalban minden anyagi haszon nlkl csatlakozott ehhez az emberisget megmenteni hivatott hborhoz.

A magyar–nmet viszonyt az egymsrautaltsgon kvl a katonai bajtrsiassg, a teljes megrts, a teljes, klcsns bizalom jelkpezi. Nmetorszg megbzhat s hsges bart, aki Magyarorszg rdekeit s a magyar szempontokat mindenkor tiszteletben tartja. Nmetorszg sohasem ksreli meg az vilgnzett vagy politikai berendezkedseit hozznk ttelepteni. Nmetorszg azt tiszteli bennnk, ami igazn magyar: vitzsgnket, hsgnket, szavahihetsgnket, szabadsgszeretetnket s nemzeti nrzetnket. Nem csodlhat, st egszen termszetes, hogy egy ilyen bartot minden igaz magyar a szvbe zr s a neki adott szavt soha meg nem szegi.

A vezrcikk csak ltalban a magyar–nmet bartsgrl szljon. Ribbentroppot csak akkor dvzlje, amikor tnyleg megrkezik Budapestre, azaz cstrtkn reggel.

Kri Klmn

Janur 6-n Ribbentropp – aki alig egy hnappal elbb halaszthatatlan teendire hivatkozva mondta le Horthy meghvst –, Magyarorszgra rkezett. A klgyminiszter jl bevlt mdszere szerint az egszet krte, hogy a lehet legtbbet kaphassa. Horthyval s Brdossyval folytatott trgyalsait azzal kezdte, hogy hangslyozta a nmet kormnynak a gyzelembe vetett szilrd hitt. A bolsevizmust az 1942-es vben meg fogjk semmisteni. Ehhez azonban a szvetsgeseknek is tbb ldozatot kell hozniuk, s nagyobb erkkel kell rszt vennik a hborban. Ez Magyarorszg vonatkozsban azt jelenti, hogy mg ebben az vben az egsz magyar hadert be kell vetni a szovjet fronton (Ez akkor kb. 28 hadosztly volt).

Ilyen mrv kvetelsre a magyar kormny nem szmtott. Brdossy a legklnbzbb rvekkel igyekezett rvenni a nmet klgyminisztert ignyeinek mrsklsre. Hivatkozott a bizonytalan balkni viszonyokra, hiszen elkpzelhet az angolszsz erk partraszllsa s ideiglenes fellkerekedse ebben a trsgben. Ha ez bekvetkeznk – fejtegette Brdossy –, az sszes balkni llamok, mg azok is amelyek ma a tengelyhatalmak mellett vannak, egy csapsra a szvetsgesek oldalra llnnak. Ebben a helyzetben Magyarorszg lenne az egyetlen megbzhat tmasza Nmetorszgnak. A dli tmads veszlyt a magyar kormnynak ezrt szmtsba kell vennie a keleti front rendelkezsre bocsthat haderk megllaptsnl.

Brdossy rszletezte tovbb a magyar, romn ellentteket s a magyar hadsereg rossz felszerelst.

Ribbentroppot termszetesen nem gyztk meg Brdossy rvei. S mivel – ahogy a megbeszlsekrl ksztett nmet jelents rja –, magyar rszrl minden lehetsges rvvel elhozakodtak a nmet kvnsgokkal szemben, erlyes fellpsre hatrozta el magt. Utalt Romnia azon gretre, hogy 100 szzalkos mozgstst hajt vgre, ha Magyarorszg ugyangy cselekszik. Ha a magyarok most visszautastjk a nmet kvnsgokat, akkor a romn kormny azt gondolhatja, azrt tartjk vissza csapataikat, mert tmadst akarnak indtani Dl-Erdly megszerzsrt. Ez pedig a romn gretek visszavonsval jrna, amirt a felelssget Magyarorszgnak kellene viselnie.

Ribbentropp jl tudta, hogy a magyar kormny klpolitikjnak centrlis krdse a terleti revzi. Ezrt elg nyltan utalt arra, hogy a mg fennll magyar terleti ignyek kielgtst – pl. a Bntban – nagymrtkben befolysolhatja a nmet kvnsgokra adand vlasz. Ha a magyar kormny vlasza nem lesz kielgt, nem lehet tudni, milyen hatst tesz majd Hitlerre, akinek "mltnyos, de szenvedlyes termszett" a magyarok nem ismerik. Ribbentropp fenyegetsei s gretei hatottak. A trgyalsok utols napjn, miutn a kormny Horthy rszvtelvel tbbszr is tancskozott, Brdossy kzlte a nmet klgyminiszterrel: Magyarorszg nem tudja ugyan hadseregt 100 szzalkosan a keleti front rendelkezsre bocstani, de ksz a lehetsgek vgs hatrig, vagyis az eddiginl sokkal nagyobb mrtkben rszt venni a hadjratban. Ribbentroppot ez a vlasz kielgtette, hiszen elrte, amit akart, a lehet legtbbet csikarta ki a magyar kormnybl. A konkrt megllapods a trgyalsokon nem jtt ltre, csak annyit szgeztek el, hogy a rszleteket Keitel kszbn ll ltogatsa alkalmval tisztzzk. Ribbentropp a budapesti nmet kvetnek mindenesetre kijelentette, hogy a magyar kormny grett a hadsereg 2/3-aknt rtelmezi.

A nmet klgyminiszter elgedetten tvozott Budapestrl, annl is inkbb, mert a katonai rszvtel fokozsn tl, a magyar kormny beleegyezett a Nmetorszgba irnyul olajszlltsok nvelsbe; engedlyezte 20 ezer Waffen SS katona besorozst a nmetajk lakossgbl; Horthy hatrozott gretet tett arra, hogy Magyarorszg nem vllalkozik semmifle ellensges akcira Romnia ellen.

Kdr Gyula vezrkari ezredes

Ribbentrop nmet klgyminiszter 1942. janur 6-9-ig trgyalsokat folytatott Horthyval s Brdossyval. Az errl kszlt nmet dokumentum szerint: "A birodalmi klgyminiszter r kifejtette a magyar uraknak, hogy a birodalmi kormny biztos a felttlen gyzelemben, de egyben eljk trta, hogy a kt orszgot rint minden krds megoldsnl abbl a sorskzssgbl kell kiindulni, amely a hbors fejlemnyek s fknt a bolsevizmus elleni kzs harc nyomn jtt ltre.

A birodalmi klgyminiszter r klnsen kiemelte, mennyire fontos, hogy a bolsevizmust mg ebben az vben vgleg legyrjk; ezt a harcot, akrcsak tavaly, elssorban ismt a Wehrmacht vvja, s viseli az azzal jr ldozatokat, ami arra ktelezi a szvetsges hadseregeket, hogy a kzdelemben erejkhz mrten rszt vegyenek".

E gondolatmenet alapjn lpett fel azutn a birodalmi klgyminiszter azzal a kvetelssel, hogy Magyarorszgnak ebben az vben egsz hadseregt rendelkezsre kellene bocstania, hogy a kitztt cl elrshez hozzjruljon.

Paulus nmet vezrezredes a nrnbergi perben ismertette Hitlernek az 1942-es hadmveleti tervek megbeszlsn tett kijelentst: "Ha Majkopot s Groznijt nem foglaljuk el, akkor nekem a hbort likvidlnom kell." A "likvidlsi" szndk - mint tudjuk nem volt komoly. Komoly volt azonban az 1941-es tervek kudarca kvetkeztben bellott szksg. A csatls llamok nagyobb rszvtelt kvetelni kellett.

Horthy s Brdossy az egsz magyar hadsereg rszvtelhez nem jrultak hozz, de hajlandk voltak "lehetsgeik legszls hatrig elmenni, a hadjratban az eddiginl nagyobb erkkel rszt venni." A rszletek megbeszlst a nmet s magyar katonai szervekre bztk.

Pteri Ferenc fhadnagy

1942 janur, februr tjkn rdekes hreket hoztak hozzm, amelyek akkor abban az idben hihetetlenl hangzottak a szmomra. Akkor kezdtk az emberek hallgatni a moszkvai rdi magyar adsait.

Egy alkalommal n is meghallgattam s meglepdtem, amikor egy jellegzetes mly hang mondta; Itt a Kossuth, a bujdos magyarok Kossuth rdija, Moszkva. s sorolta azokat a harci egysgeket, amelyek rszt vettek a gyztes tmadsokban a nmetek ellen, s sorolta azokat a nmet alakulatokat, szm szerint, amelyek vesztesgeket szenvedtek. Ilyen elzmnyek utn olvastuk az jsgban, hogy Keitel tbornagy Magyarorszgra ltogat.

Kdr Gyula

Keitel, nmet vezrtbornagy janur 20-n rkezett meg Budapestre. Szombathelyi vezr-ezredes s Bajnczy vezrezredes - Szombathelyi helyettese - vettek rszt a katonai rszlet-megbeszlseken. Mindkettjk elbeszlsbl gy tudom, hogy igen heves vitk, st veszekedsek voltak. Keitel eleinte ragaszkodott a teljes magyar hadsereg bevetshez. Fenyegetseket is alkalmazott. A magyaroknak szemre hnyta hltlansgukat: terleteket elfogadtak, most a ktelezettsgek all ki akarnak bjni. A romnok hsgesebbek, jobban megrtik hogy ldozatokat kell hozni a kzs cl rdekben. A magyarok a hadsereg felszerelsi, fegyverzeti, kikpzsi hinyossgaival vdekeztek. Vgl abban egyeztek meg, hogy hrom hadtest ervel - hadtestenknt hrom hadosztllyal - s egy gyorsktelkkel vesznek rszt a tovbbi harcokban. Ezen kvl t hadosztly, mint megszll er marad szovjet terleten. Tny az, hogy az jonnan bevetsre kerlt magyar erk - a ksbb tragikus sors 2. hadsereg - kiadsa mr nem egszen nknt trtnt, s nem knnyen egyeztek bele.

Ezt bizonytja Jagow budapesti kvet janur 22-i tvirata, Ribbentrop klgyminiszternek, amelyben Keitel vezrtbornagy trgyalsainak eredmnyt jelenti azzal, hogy a magyar katonai krkkel folytatott trgyals "nem egszen simn" zajlott le. Jelenti azt is, hogy Szombathelyi s Bartha honvdelmi miniszter a megllapodsok rvnyessgt a politikai tnyezk hozzjrulstl akartk fggv tenni. Keitel azonban kijelentette, hogy rtkt veszten a segtsg, ha azt felttelekhez, ignyekhez, vagy korltozsokhoz ktnk. Jagow kvet engedlyt kr Ribbentroptl, hogy Horthyval s Brdossyval kzlhesse: "Semmi esetre sem bocstkozhatunk fenntartsokba, s ugyanez vonatkozik azokra a hinyossgokra, amelyek nmet ktelkekhez viszonytva a felszerels tekintetben mg fennllanak." Szombathelyi ksbbi beszlgetseinkben mindig szemlyes sikernek minstette, hogy nem az egsz magyar hadsereg kerlt ki a frontra. Emltette, hogy mg a trgyalsok megkezdse eltt bztatta Horthyt s Brdossyt ellenllsra. Szerinte, ha Werth lett volna a vezrkar fnke, az egsz magyar hadsereg bevetsre kerlt volna. Mindig hangoztatta, hogy jobb lett volna semmit sem adni, ezt azonban mr nem lehetett elrni. A legnysgi llomnyt nemcsak fiatal, hanem meghatrozott idsebb korosztlyakbl kellett killtani (harcolk korhatra 35 v). Ezt azzal indokoltk, hogy az els vilghborban az elszr kivonult tbori ezredekben a fiatalabb korosztlyok igen nagy vesztesgeket szenvedtek, ksbb a fiatal erk hinya rendkvl rezhet volt, s a ptlsok harcrtke cskkent. Parancs szerint az llomny 20 szzalkban nemzetisgekbl lljon. Miutn az els rendelkezsek ezt kzelebbrl nem hatroztk meg, Csatay gy intzkedett, hogy ez a 20 szzalk a hadtest terletn nagy szmban l svbokbl kerljn ki. Lehet, hogy valaki errl titokban jelentst tett a minisztriumba, mert ezt az intzkedst nem hagytk jv. Lehet az is, hogy azrt nem, mert ekkor a magyar kormny mr engedlyt adott a nmeteknek 20.000 nmet szrmazs magyar llampolgr SS-be toborzshoz. Romn ajk legnysget irnytottak hozznk...

A nemzetisgekkel val kevers sok vitra adott okot a tisztikarban. Egyik vlemny az volt, hogy helyes intzkeds ("gy nemcsak a magyarsg vrzik"!), a msik vlemny szerint helytelen, mert a nemzetisgek harckszsgnek alacsonyabb foka a magyar katonabecslet rovsra megy, ezek gyengesge magval ragadja majd a magyar legnysget is. A csapattisztek valban nem fogadtk szvesen a romn legnysget: kikpzsi foka alacsonyabb volt - csak "tkpzsen" vett rszt -, nyelvi nehzsgek is voltak.

Kri Klmn vezrkari ezredes

Keitel is, amennyire n megismertem, szangvinikus ember volt. Szombathelyirl ne is beszljnk, ugye... Ellentmondsokat ilyen vonatkozsban nem trt, nmetl tkletesen beszlt, modora agresszv volt. Mindegy, hogy Keitellel llt szemben, vagy Jodllal, vagy Weichs-szel. Megjtt Keitel. Ribbentroptl kapott tjkoztats alapjn - is mit akart? Ht minl tbb magyar ert. Igen, s itt van Szombathelyi, aki termszetesen Bartha s a kormnyz llspontjt kell kpviselje, hogy minl kevesebbet, mert hisz neknk erre szksgnk lesz...

Megllapodnak a ltszmban, 200 ezer emberben. De abban, hogy ez a hadsereg rszleteiben, hogy fog kinzni, csak annyiban, hogy kilenc knny hadosztly s egy pnclos hadosztly. A lnyeg, a kettszzezer ember.

Kdr Gyula

Hogy is nzett ki ez a magyar hadsereg, a maga egszben, sszelltsban? Kezdem azzal, hogy a trianoni bke kvetkeztben egy toborzott hadsereg volt, amelyiknek a hadi, harcos rtke minimlis volt.

Amikor az ellenrzs megsznt, a trianoni bknek ezek a hatrozvnyai mr eltompultak, akkor megindult egy gyors fejleszts. De a fejleszts egy szlessgi fejleszts volt. Fllltottak j alakulatokat, de nem szereztek megfelel modern fegyvereket, ltszmok voltak, de ez a hadsereg meg se kzeltette egy modern hadseregnek a kpt.

Kri Klmn

A tiranoni bkeszerzds, minket katonailag rendkvl ersen megkttt, 35.000 emberre. De nyugodtan mondhatjuk, hogy rendszerint nem volt csak 32.000 vagy 31.500. Ennek kltsgvetsi okai voltak. Amikor megindult a hadsereg fejlesztse, hinyzott egy megfelel kikpzkeret s egy megfelel hadiipari kapacits. Ezt nem tette lehetv Trianon. A hadiiparunkat is megkttte hiszen nem lehetett magasabb rmret lvegnk, mint 10 cm. Ez nem csinl semmit se a harctren, 15 cm-nl kezddik valami. A trianoni bkeszerzds idejben sok ezer katonatiszt maradt itt, hiszen a Monarchia egykori tisztikarnak - nyugodtan mondhatjuk egy negyede - itt maradt, vagy ide jtt. Ezeket nem lehetett a harminctezres honvdsgben elhelyezni. Teht elhelyeztk ket klnbz irodkban, kezdve a l nyilvntartstl a vmrsgig, amit el tudunk kpzelni. Odakerltek mint fiatal szzadosok, vagy ids fhadnagyok. Ebben az idben trzstisztek voltak hivatottak zszlaljak, ezred vezetsre. A hadsereget nem egy szervezett hadseregbl lltottk ssze, hanem klnbz szervekbl hoztk szsze. Ez azt jelenti, hogy a legtbb esetben a klnbz helyekrl sszeszedett trsasgok kaptak valahonnan egy parancsnokot. Persze a szervezsi parancsnok megmaradt. Kiregedett a vezet tisztikar, a legnysget klnbz helyekrl csoportostottk ssze, amelyik mg a kikpzs foknl is a vgleteknl llt. Alig van tnyleges, jnnek a tartalkosok, a pttartalkosok, a nemzetisgek. Kevs az alapos katonai kikpzsen tesett tiszt. Ezek az alakulatok nem jelentettek katonai harcszati egysget, hanem ahogy magamban akkor elneveztem, egy trsasgot.

Kdr Gyula

Ha egyltaln szmoltak azzal, hogy ez a hadsereg valahol harcba lpjen, az kizrlag a kisantant llamok egyik fele volt, valamelyik fele, nem a hrom egyszerre. Egy nagyhatalommal szembeni hborval sem anyagilag, sem kikpzsileg nem szmoltak.

Kri Klmn

Az egsz orszgot veszik alapul, teht mindennnen cspnek le valamit, s egyben meghatrozzk, abbl a ktszzezerbl a harcos llomnyban ennyi kell legyen a nemzetisg, ennyi a pttartalkos, ennyi az eddig idegen hadseregben szolglt. Vonatalakulatoknl pedig ez a ltszm s eloszts mg jobban kell, hogy a nemzetisgre alapozdjon. Olvastam azt is, hogy ez nem igazsgtalansg, mert hiszen a szlovk haderben is ennyi magyar szolgl. A romnban ennyi magyar szolgl. Ht akkor itt mirt ne szolglhatnnak romnok s szlovkok is? A ruszinok pedig eleve mr idetartoznak. s ezt mind igazsgosnak tartottam, mert figyelemmel kellett ksrjem, mint katonai attas a szlovk hadsereget, s jl tudom, hogy mennyi magyar s mennyi cipszer szolglt.

Lajtos rpd vezrkari szzados

Igyekeztek egyenletesen megterhelni az egsz orszgot a mozgstssal, ami azt jelentette, hogy a legnysget nem komplett bkealakulatok keretben mozgstottk, hanem az orszg egsz terletn arnyosan, ltalban egy-egy falura jutott tz-hsz ember. Akik termszetesen ldozatnak reztk magukat. Slyosbtotta ezt az a krlmny, hogy 25%-ban nemzetisgiekbl llott ez a mozgstott legnysg, 75%-a pedig nem a fiatal korosztlybl. Ez azt is jelenti, hogy ltalban csaldosak s sokgyerekesek voltak. Teht a fiatalokkal sproltak. Az idsebbek az gynevezett tartalkos legnysg volt, akiknek a kikpzse nem volt megfelel, s elszoktak mr a katonskodstl. Ez a legnysg abszolte semmi rtelmt nem ltta annak, hogy mirt kldik t oda ki.

Szveggyjtemnybl

Vitz Solymossy Ulszl vezrrnagy: "A bevonultak kztt a birtokos parasztsg mlyen orszgos arnyszmn alul volt kpviselve, mert meghagys tjn nagyrszt mentessget biztostott magnak. A legnysg zmt napszmosok, bresek, uradalmi cseldek s ms nincstelenek tettk ki."

Vitz Lskay Ferenc ezredes: "Vezet trsadalmi rtegnket - arisztokrcia, fldbirtokos, kzigazgats, kpviselk stb. - a harctren nem talltuk... fldmves npnknek fleg nincstelenjei voltak a harctren, s ezek a hbor cljt nem tudtk, vagy nem akartk megrteni."

Vcsey Bla alezredes: "A legnysg 90 szzalka fldhzragadt nincstelen, akinek nagyon nehz megmagyarzni, hogy mirt kzd ktezer kilomterre a hatrokon tl."

Zetelaky Tibor vezrkari szzados: "Csak a zsellrek voltak kint, a jobb mdak fel voltak mentve,... a legnysgben az az rzs alakult ki, hogy ez a hadsereg a Don mellett a haza rszrl sorsra lett bzva."

Jzan Jnos alezredes: "A csaldos ember katonskodsa nyomort jelent a nincstelen csaldra."

Kllay Mikls miniszterelnk s klgyminiszter kpviselhzi bemutatkoz beszde

Budapest, 1942. mrcius 19.
(Rszlet)

Igen t. Uraim! Hborba lptnk, hborba kerlt az orszg, de ksbb, mint Eurpa legtbb orszga. Kt s fl vet nyertnk ms orszgokkal szemben, ezrt van ltszlag jobb sorsunk, ezrt nem reztk mg annyira azokat a terheket, amelyeket Eurpa ms orszgai mr rgebben reznek s viselnek. Mltztassk azonban tudomsul venni, hogy most mr mi is a slyos terhet visel orszgok sorba lptnk, s az ezzel jr kvetkezmnyeket politikailag, gazdasgilag, trsadalmilag egyarnt vllalnunk kell. (gy van! gy van! a jobboldalon s kzpen). Az n programom, tevkenysgem, munkm rviden ebben az egy mondatban foglalhat ssze; minden rendelkezsnkre ll energinkat ennek a hbornak - s hangslyozom - a mi hbornknak szolglatba kell lltani, mert bennnket nem idegen rdekek visznek ebbe a hborba, mi elssorban magyar rdekekrt harcolunk. (gy van! gy van! - taps a jobboldalon s kzpen).

Ne felejtsk el egy pillanatra sem, ha tlnk ezer kilomteres tvolsgokra is, de mgis a magyar hatron s a magyar hatrokrt folyik ez a hbor! Szeretnm, ha a hadba vonul katonktl az itthon maradt, s a hadiiparban foglalkoz munksig, vagy a mezgazdasgi termelsben dolgoz gazdig mindenki rezn s tudn, hogy mi magunkrt, magunk ltrt s trtnelmi fennmaradsrt kzdnk ebben a hborban! (gy van! gy van! - taps a jobboldalon s kzpen).

A hbort mint nemzeti nclt lltottam be. Egsz politiknkat, klpolitiknkat is a nemzeti nclsg szempontjbl tekintem s engedjk meg, hogy ezen az egyedl lehet, egyedl magyar s egyedl tisztessges alapon a nemzeti nclsg alapjn a kvetkez kijelentseket tegyem (halljuk! halljuk! - a jobboldalon): mint elvi llspontot szegezem le, hogy minden orszg klpolitikjt kizrlag sajt nclsga hatrozza meg. (Helyesls s taps a jobboldalon). Ennek termszetesen alkalmazkodnia kell azokhoz a geopolitikai s belpolitikai adottsgokhoz, amelyek figyelembevtele nlkl tjt nem hatrozhatja meg. Utalok itt arra, amit klpolitiknkrl mr mondottam, amit barti llamaink vezetivel tviratvltsomban leszgeztem, aminek lnyege a tbb mint hsz ves klpolitikai irnyvezetsnknek tretlensge. S ezzel mindjrt azt is szeretnm alhzottan bizonytani, hogy klpolitikai irnyvonalunk nem konjunkturlis, hanem vltozhatatlan magyar orientci. (gy van! gy van! - taps a jobboldalon s kzpen.)

Ez a magyar orientci egyrtelm azzal, hogy nemzetnk a keresztnysg vdpajzsaknt, trtnelmi hivatsnak megfelelen kzd a bolsevizmus zsiai veszlye ellen. (gy van! gy van!) A magyar orientci hsget is jelent. Hsget s kitartst nagy szvetsgeseink s bartaink, a tengelyhatalmak oldaln, amikor k s velk egytt mi is, egy igazsgosabb vilgrendrt, egy j Eurprt szllunk a kzdelembe. (Taps a jobboldalon.) De bkt is jelent a magyar orientci. Bkt s megrtst Duna-vlgyi szomszdainkkal, hogy a Krptok medencjnek minden npe megtallja nyugalmt, meglhetst s bks fejldst. (gy van! gy van! - jobb fell).

A magyar klpolitikai llsfoglalsban teht vltoztats nem lehet, mert ez mr tbb mint politika, ez adottsg. (gy van! gy van! - a jobboldalon), mgpedig lelki s geopolitikai adottsg. Mert a politika vltozhatik, de geogrfiai helyzetnk a nyugat fel gravitl ezerves lelki orientcink s fldrajzi helyzetnk egyarnt vltozhatatlan. (gy van! gy van! - jobb fell).

A mi helynk Nmetorszg s Olaszorszg mellett van. (lnk helyesls s taps), ppgy ma a hborban, mint holnap a bketrgyalsok, a dntsek asztalnl. Egy orszg s egy nemzet megtlsben semmi sem nagyobb biztostk, mint a mlt. Magyarorszg nem akcidentlis llamalakulat, hanem trtnelmi, fldrajzi s kulturlis szksgessg (gy van! gy van!), s hogy szvetsgeseink ezt felismertk, az egyik bizonytka annak, hogy az j Eurpa elrendezsre hivatottak...

Szveggyjtemnybl

A nmet hadvezets 1942. vi nyri tmadsnak stratgiai clja a Szovjetuni elvgsa volt a kaukzusi olajmezktl.

Ezekben a nagy hadmveletekben szntak szerepet a 2. magyar hadseregnek is. A nmetek szoksuk szerint sem a stratgiai tervrl, sem a 2. magyar hadsereg elre lthat alkalmazsrl nem adtak elzetes tjkoztatst.

A Jny Gusztv vezrezredes parancsnoksga al tartoz 2. magyar hadsereg hrom hadtestbl (III. IV. s VII. hadtest), s ezek mindegyike hrom-hrom egyenknt kt ezredbl ll knny hadosztlybl plt fel. Ezenkvl az 1. pnclos hadosztlyt s a 2. repl dandrt is alrendeltk.

Kdr Gyula

A mozgstott alakulatok harci szellemrl s harckszsgrl beszlni nem lehet. Sem magyarnak, sem romnnak nem volt kedve elmenni. Csak a behvsi parancsnak engedelmeskedtek; mi mst tehettek volna? A csapatok mozgstsi elmunklataiban pontosan ki volt dolgozva, hogy milyen korosztlybl, nv szerint kinek, milyen alegysghez kell bevonulni. Ez hozztartozik a mozgsts technikjhoz.

A kivonul alakulatok tisztikara szakszempontbl ltalban gyenge volt. Itt is az az elv rvnyeslt, hogy ne menjen ki mindjrt az els alkalommal a kpzettebb csapattiszti rteg. Ezrt voltak olyan zszlaljparancsnokok is, akik csak most kerltek csapathoz, hossz, egyb csapaton kvli szolglat utn. A szzadparancsnokok ltalban egszen fiatal tisztek, a szakaszparancsnokok zme tartalkos. A csapattisztek krben sem volt semmifle "harci kedv". Inkbb egymst biztatgattk: gysem kerl sor komolyabb harcokra. Az termszetesen ismeretes jelensg, hogy mindig akad nhny szjaskod, kalandvgy, hskd ember, de az tlag igen csendes volt. A sok egyb ok mellett az ilyen szemlyi llomny sszettele mr nmagban is megmagyarzza az elvonulsra rendelt alakulatok gyengesgt. Az ids korosztlyba s a nemzetisgekhez tartozkat nem lehet harcosoknak szmtani, hanem csupn ltszmnak.

Mg egy ilyen fontos krlmny: a magyar honvdsg parancsnoki karnak - zszlaljparancsnokoktl fel egszen a hadseregparancsnokig - a csapatvezetsben jformn semmi gyakorlata nem volt. Errl nem tehetett. Az idsebbek az els vilghborban alacsonyabb rendfokozatokban, kis egysgek parancsnokai voltak. Akik a trianoni hadseregben vgig csapatnl szolgltak, mg azoknak sem volt alkalmuk arra, hogy bkegyakorlatoknl zszlalja t vagy ezredet - ennl magasabb ktelkrl nem is beszlve felels parancsnokknt vezessenek, legfeljebb nhnyuknak, ritkn. A kikpzsnl az egyes ember s alsbb egysgek kikpzsn volt a hangsly, csak a kikpzsi vek vgn volt nhny zszlalj-, ezred-, esetleg hadosztly-ktelkben gyakorlat. De ht hnyan voltak a mozgstott hadseregben olyanok, akiknek az ilyen gyakorlatoknl parancsnoksg jutott? A bkebeli csapatgyakorlatok messze vannak a valsgtl, mgis adnak problmkat s tapasztalatokat. A csapaton kvl szolgltak - akik most parancsnoksghoz jutottak - legfeljebb egyszer-ktszer vendgszerepeltek csapatnl, tbbnyi-re csak lttak nhny gyakorlatot. Volt ugyan bven mindenfle elmleti kpzs: harcszati alkalmaz megbeszlsek, hadijtkok, de ht ezeknek haszna a hbors csapatvezets szempontjbl jelentktelen. gy jellemezhetem a honvdsg parancsnoki kart, hogy szni tantottk ket knyvekbl, vz nlkl. A 2. hadsereg magasabb parancsnokai j rsznek semmifle csapatgyakorlata nem volt, vezrkari beosztsokban adminisztrltak, katonai attask voltak, letk inkbb irodai szolglatban telt el. Magnak Jnynak sem volt gyakorlati csapatvezetsi tapasztalata.

Mozgstott hadtestnk zszlaljparancsnokai rszre szksgesnek ltszott valamifle segdlet kiadsa; smk, klnbz harci helyzetekben, helyes csoportostsra, tzgpek elhelyezsre stb. hogy ezzel is cskkenthet legyen az a vesztesg, ami a parancsnokok tudatlansgbl ered. Ez pedig nagyon fontos, ha mr egyszer menni kell. De amikor errl Csatay hadtestparancsnokkal beszltem, azt mondta: "Lehet ugyan kiadni ilyen segdletet, de nincs ilyesmire szksg. Csak nem gondolod, hogy odakint harcolni fogunk? Hol lesznek akkorra az oroszok, mire mi kirnk? Nem lesz ott msrl sz, mint a nmet csapatok hta mgtt kisebb biztostsi feladatok elvgzsrl."

Jelentettem, hogy vlemnyem szerint igen slyos harcokra kerlhet sor: Csatay kinevetett. Jellemznek tartom ezt a helyzetmegtlst: magas rang katontl, hadtestparancsnoktl szrmazott!

Az elvonul alakulatok a nem mozgstott egysgektl elvett fegyverzettel voltak elltva, a magyar honvdsgben eddig soha nem ltott mrtkben. Egy gyalogezredben pldul 44 gppuska, 18 pncltr, 12 aknavet, 18 nehzpuska, 108 golyszr, egy teg 4 db 8 cm-es gyval, ezenkvl egy lovas szakasz s egy kerkpros szakasz. Ez a fegyverzet magyar viszonylatban jelentsnek tnt, a szovjet hadsereggel szemben azonban kevs volt, amellett minsgben nem felelt meg. Sem harckocsink, sem tzrsgnk lveganyaga, sem mszaki csapataink felszerelse nem volt korszer.

...Hadtestnk alakulatai harckocsikat kzelrl soha nem is lttak (a hadtest bkebeli hadrendjben nem voltak harckocsi-alakulatok) replkkel egyttmkdve soha nem gyakoroltak, a fegyverek kezeli lestltnnyel alig lttek, les kzigrnttal nem gyakoroltak. Egyes nehzfegyverekre nmet gret volt: majd a felvonulsi terleten megadjk. Csakhogy a fegyver akkor r valamit, ha kezelje bzik benne, ismeri, gyakorolt vele. A hadtest utnszlltsi eszkzei, vonatai vltozatlanul siralmasak, mint az erdlyi bevonulsnl: rozoga szekerek, rengeteg l, szedettvedett gpkocsillomny, minden elkpzelhet tpusbl, alkatrszek ptlsra alig van lehetsg. Szervezetileg: "knny hadosztlyok" - vagyis csupn 2 gyalogezreddel. A hrmas tagozs rgtl elismerten jobb, a "hadosztly" nv pedig megtveszt volt, a felettes nmet vezets teljes rtk 2 gyalogezredes-hadosztlyknt alkalmazhatja. Ha katonai szemmel felmrem a 2. magyar hadsereget, ha szervezst, llomnyt, fegyverzett, kikpzst, szellemt mrlegelem, nem minsthetem komoly feladatok elvgzsre alkalmas hadseregnek.

Rumy Lajos ezredes

Egyik nap mjusban tvirati parancsot kapok a Honvdelmi Minisztriumbl, azonnal jelentkezzem Budapesten a 31. gyalogezred parancsnoksg tvtelre. n a 3. ezred parancsnoka voltam mr. Idegenkedtek a harctrre indulstl, nekem kellett harmadiknak odakerlnm, a tbbiek beteget jelentettek.

Dr. Magass Mikls tartalkos fhadnagy

Amikor kiderlt, hogy nem megszll csapatok, hanem harcosok lesznk, akkor sokan igyekeztek kibjni s visszakoztak. Egsz ms, s j tisztikar kerlt az ezred lre, a legnysg is akkor nagyon megvltozott. Jttek-mentek. Az egsznek az volt a ltszata, hogy vllalkoz rabl hadjratra indulunk, mert elre gynkk jttek, hogy mit rdemes kivinni, s mit rdemes hozni a Szovjetunibl. rdemes cigarettt kivinni, st kivinni, fszereket kivinni, meg a j isten tudja, mg mi mindent. Flsoroltk pontosan, egy szzas "honvdrt" nagyszer ikont lehet hazahozni, vagy pedig brket, szrmket, ilyesmiket. s elre is vllalkoztak, majd k csinlnak ldt, s tiszti ldt, j nagyot, hogy belefrjen, mert mi nem vinni akarunk, hanem onnan hozni, s rdemes onnan hozni sok mindent. Sajnos a rdi is altmasztotta ezeket a hreket, mert taln gy akartak propagandt csinlni. Voltak ilyen "frontrl zenetek", hogy "megkaptam a kldemnyt, zenem kedves, kint harcol fiamnak, vagy frjemnek, hogy megkaptuk ezt s ezt, az milyen j volt, milyen rtkes volt". Szval gy akartak kedvet csinlni.

Somogyi Gza honvd

A hbor rdekes mdon az emberek kztt valahogy gy uralkodott el, mint esemny, hogy ez egy olyan... olyan kirnduls s ht ez a "villmhbor", ami idig pozitvnak, teht eredmnyesnek bizonyult, ez azutn is egy stagalopp lesz. Itt van a Don, egy pr szz kilomter, oda lerohanunk, aztn a Dontl majd elmegynk valahov Turkesztnba... Mg ilyen mesk is voltak, hogy milyen klassz dinnyk vannak ott, s hogy fogjuk a dinnyt lvezni. Turkesztn a kiskatona szemben, fleg az egyszer emberek eltt, az valami olyan meseorszg volt, ahol az ezeregy jszaka mesi megelevenednek neki s ht ez... csodlatos valami lesz. s ahogy felttte fejt ez a mese, ez a gondolat nagyon sokan mg tplltk is a hitet az emberekben, nyilvn azzal a clzattal, hogy elvegyk a hbor lt, annak a veszlyessgt...

Kllay Ferenc fhadnagy

Nagyon sokig voltunk Kispesten s Pesterzsbeten elszllsolva, az ezredparancsnoksg a kispesti munksotthonban kapott elhelyezst. A legnysget s a bevonultatott lovak nagy rszt idkzben szabadsgoltk, visszaadtk a tulajdonosnak. Vrtuk, hogy leszereltetnek bennnket, vagy pedig kivonulunk a hadmveleti terletre.

Rumy Lajos

A mr bevonultatott legnysget llandan cserltk, folyton leszerelni, jakat bevenni. Kiket? Nemzetisgieket tettek kznk, s megnyltak a fegyhzak, aki jelentkezett, az helyett mindig mst kellett leszerelni. Ez lehetetlen helyzet. Ht ezekkel menjnk?

A msik dolog pedig a lovak helyzete. Volt az ezrednek 1200, 1100, nem tudom hny lova. Megnzem azokat a lovakat, ht azokkal nem megyek n tven mtert se, tven kilomtert se, nem hogy - hallottam - ezer kilomtert, interveniltam a minisztriumban. Szltam, jelentettem, hogy krek egy vizsglatot, ilyen lovakkal n nem indulhatok el.

Megvizsgltk a lovakat. s akkor flrevont a hadtestparancsnok, a bizottsg elnke s azt mondta, hogy tesznek lpseket nmely mennyisg l kicserlsre, de gondoljam meg, s ne kveteljek, mert nemzetgazdasgi rdek, hogy a j lovak idehaza maradjanak. Szp dolog az szempontjukbl, de nem az n, a mi szempontunkbl, akik megynk harcolni. De ht ennl maradunk. Anyagban ugyanilyen hinyossg volt, pldul a kerkproknl.

Telefonlok a minisztriumba, ilyen kerkpr anyaggal n nem tudok elindulni. Ht k nem tudnak mst adni, ha n valahol az orszgban fl tudok hajtani kerkprt, megvsroljk. Nekem egszen ms dolgom van, mint az, hogy kerkprok utn szaladgljak, teht ilyen vacakokkal indtanak el. Mg egyet taln el kell mondanom. Az ezredeknl az ikerfelllts, gy trtnt, hogy tulajdonkppen semleges mdon kellett volna lltani, de mindenkinek maga fel hajlott a keze. A legjobbakat tartottk meg az eredeti alakban, az ikerbe a gyengbb anyagot adtk. Volt egy ellenrzs nlam, Major Jen vezrrnagynak mondom, vizsglja meg a dolgokat ebbl a szempontbl. Megllaptotta, hogy egy nagyon mostohn kezelt csapat jtt gy ssze. s azt mondta, azonnal fognak intzkedni, hogy az eredeti zszlaljparancsnokok jjjenek ide s vltsk le ezeket a behvott zszlaljparancsnokokat. Az egyik segdtisztet is elvittk s adtak helyette egy olyan segdtisztet, aki sporttiszt volt, soha csapatnl nem volt segdtiszt. Lassan az bredezett bennem, amit mr rgen hallottam, hogy az orszg kiszemeteli magt.

Herencsr Lajos honvd

1942 farsangjn hvtak be jra. A 22/II. zszlalj 6. szzadhoz, Komromba. Egy ht sem telt el, Dnes btym is bevonult. Veszettl rossz volt a hangulat. Kivisznek bennnket a frontra. A hadvisels mr rg totliss vlt. Igaz, a villmhbor jelszavai kezdtek szertefoszlani, de a bolsevizmus elleni propaganda annl nagyobb volt.

Krvnyt szerkesztettem, az ezredparancsnoksgnak cmezve azt krtem, engedjk haza Dnes btymat; egy apnak mindkt fit ne hvjk be egyszerre. Dnes btym klnben is ns, kt kisgyermeke van, szleim pedig mr regek, majdnem magatehetetlenek. grtem, leszek n olyan katona, hogy harcolok a btym helyett is... Amikor Dnes a tzrmundrban megltogatott, a kantinban megmutattam neki a krvnyt. Elolvasta, nzte a rvid mondatokat s hallgatott, aztn koccintottunk...

n is elolvastam mg egyszer a folyamodvnyt, s gy llapodtunk meg, hogy kicsit javtunk rajta, mintha apm rta volna a krelmet. Az egyik bekezdst gy fogalmaztuk: "Ismerem a gyermekeimet, Lajos fiam, ha a magyar np rdekeirl lesz sz, harcolni fog a btyja helyett is." gy llapodtunk meg Dnessel, hogy hazakldjk egy ksrlevllel, s apm alrsval otthonrl majd feladjk a megcmzett bortkban az ezredparancsnoksgra. Dnest az regvr kapujig ksrtem, mg takarod eltt jelentkeznie kellett a dl-komromi tzrlaktanyban. A kapun tl ktszer is visszanzett. Mg intettnk egymsnak, aztn a dunai hdhoz vezet tra fordult. Soha tbb nem lttam.

Csps tli szl fjt a sznyi dombokon, ahov naponta gyakorlatozni jrtunk. Tanultunk fldertst, bekertst, kzelharcot, rohamot a kopr szldombokon, majd prbaknt, hajr vltsek kzepette egyms ellen. prilis els napjaiban leslvszettel fejezdtt be a hadgyakorlatunk. A gyakorlatnak kt tzr ldozata volt, s elpusztult a szzados r fekete lova is.

Az esti parancsnl az egysg kemny vigyzzllsban hallgatta vgig, amikor felolvastk, hogy elhunyt a pej. Egyperces nma csenddel tisztelegtnk a fekete l emlknek. A kt tzrrl sz sem esett.

Dr. Berky Lajos tartalkos fhadnagy

Kt nap alatt hrom SAS-behvt kaptam, amelyikben egy ma is rthetetlen flszlts llott, hogy felmentsi s mentestsi ktelezettsg ellenre is tartozik s kteles azonnal bevonulni.

Varga Istvn szakaszvezet

1942. jnius 23-n, nem, hamarbb az anyjba az Isten...mrciusban volt. Az ungvri telepen metszettk a szlt, ott volt Wgner Gza kezel r, meg a Madarsz kezel r. Mikor metszegettk a szlt, a sgorom velem volt, a Kacur Misa, az kapta meg elszr a behvt. SAS-os behvt.

Napfelkelttl naplementig ugye dolgozni kellett. Mg nem ment le a nap, addig nem adtk oda a sgornak a paprt, hadd dolgozzon rendesen, meg ne zavarja. Mikor aztn szdelegtek ott htul, azt mondja: Kacur, ide figyeljen, maga holnap nem jn dolgozni, mert nzze, ilyen paprt kapott. Ez egy kicsit rossz rzs volt a sgoromnak. Ez volt ugye mma, holnaputn meg a Pistnak is, nekem is jtt. Mikor hazamentem, anym nyjtotta a tsztt, aztn: Pista fiam, neked is itt a behvd. Na jl van, akkor megynk egytt a Misa sgorral.

Dr. Kovcs Zoltn rmester

1942 prilisban kaptam behvt. Huszonnyolc ves voltam. Mg nem voltam elzleg katona. Hadizemben dolgoztam s flmentettek a katonai szolglat all. Kzben a hbor elre haladt s mr gy ltszik rm is inkbb a fronton volt szksg nem a hadizemben.

Fazekas Gyrgy munkaszolglatos

1942 tavaszn Mezcstra kaptam behvt. risi tmeg jtt ssze a lversenytren 18 vestl 70 vesig. Jrni alig tudtak sokan. Tbb ezer ember. Be voltunk a karmok kz terelve, ott ahol a marhavsrokat tartjk. Maga a parancsnok egy magas, nagyon j kills, jkp fiatal hadnagy egy Balilla kocsin szguldozott kzttnk mint egy rlt. Az ember els pillanatban olyan jlesen nzte, szp magyar katona. De kiderlt, hogy ez a szp kls egy vadllatot takart. Ez az ember szrakozott avval, hogy megugrltassa az embereket. Nekiment, lehetleg az reg emberekbl ll csoportnak az utols pillanatban trt ki, vagy fkezett le. Ezek visongva ugrltak szjjel. Csomagokat bontott fl s ahol szalmit tallt, vagy egyebet, azt flmutatta, hangosan kiablt, hogy ezrt nincs a magyar parasztnak enni, mert a zsidk eleszik s hasonl dolgokat.

Az els nap rendkvl rossz krlmnyek kztt, hasonl jelenetek sorval zajlott s elkertettek valahonnan egy csom borblyt, mindenkinek hajt, szakllt, bajuszt lenyrtk. Elszr a legregebb szakllas ortodox zsidkkal kezdtk, majd msnap folytattk. A vsrtr mr tele volt hajakkal: barnkkal, feketkkel, hfehrekkel. Amikor lttuk, hogy csendrk hoznak embereket, pillanatok alatt elterjedt a hr, hogy a falu valamennyi zsidjt, lett lgyen az rabbi, vagy sakter, vagy orvos, vagy gyvd, behajtatta a hadnagy oda. Valamennyit lenyratta. Taln ez volt a szerencsnk, mert erre a falu kznsge annyira flhborodott, hogy bejelentssel ltek. Hov, n nem tudom. Tny az, hogy a 3-ik napon megjelent egy bizottsg. Mirl trgyaltak, mirl nem, arrl a cdulahz falai tudnnak legfeljebb, n nem tudom.

Valszn a hadnagy tallta ki azt az elfoglaltsgot, amit krlbell egy hnapig ztnk. Nagyon jl felptett, modernl csatornzott laktanya volt mellettnk. Tiszti laksokkal, legnysgi szllsokkal s a csatorna egy darabig fedetten a fld alatt ment, majd egy kis patakban folytatdott. A mi munknk az volt, hogy minden reggel levetkztnk gatyra, be a csatornba, s egy sval, vagy lapttal kapirgltunk. Nem tudtunk semmit csinlni, semmi ms clja nem volt csak, hogy ott a tiszti szarban nyakig, egsz nap ott legynk.

Ez nyilvn egy tudatos kezdete volt valaminek, mert hiszen ha az embersget nem trik meg s a megalztatsokhoz nem szoktatjk hozz, akkor szzas, ezres, tzezres tmegek egybl nem hagyhatjk magukat. Hamar rjttnk, hogy krlbell errl van sz, s viszonylag nyugton trtnk. Egybknt meg kell mondanom, hogy a keretnk, s azt hiszem ez nem csak a mi keretnkre vonatkozik, nem igazolta teljesen azt, hogy a Horthy-hadsereg valami kitnen megszervezett s cltudatos kdermunkt vgzett volna. A parancsnokunk vidki tant volt, els vilghbors tartalkos fhadnagy. Nem volt antiszemita klnsebben s hangosan, hanem olyan mint egy rossz taner, aki rossz nebulkkal foglalkozik. A szzadparancs-nokhelyettes viszont hangos, kmletlen, vltzs, llandan zsidz antiszemita volt. Az egyik altiszt azonnal zletelni kezdett azokkal a jobb md zsid munkaszolglatosokkal, akiket lehet, hogy rgebbrl ismert, mert hiszen putnoki volt s ezek is a Felvidkrl val emberek. Ezeket rgtn jobb beosztsba tette, nem kldte ki munkra s gy tovbb. A msik, Hamar Bla egy vasgyri munks pedig egsz egyszeren a mi oldalunknak drukkolt. Igaz, is hangos kiablssal jtt be a pajtba, ami a mi krletnk volt, hogy: "hipis". Az iskoln kvli npmvels sorn elg nagy tmegek tanultk meg nlunk, hogy mi az a "hipis". (Hipis=motozs.) Azzal jtt be, hogy a gazembereknl majd "hipist" tartok. Bejtt, lelt kznk s elmondta, hogy mi van az jsgokban, aztn mi nincs az jsgokban. Nem volt egy pillanatig sem ktsges, hogy honnan tudta. Mindenrl elre rtestett minket, gy arrl is, hogy mikor, hol fognak vagonrozni bennnket.

s akkor vgigkarikzta az sszes krnyken lv kis falut s minden postrl feladott zeneteket azoknak a hozztartozknak, akiknek a munkaszolglatos tagjval ott jobb bartsgba kerlt. gy aztn, amikor kimentnk a plyaudvarra, ahol marhavagonok lltak, ott volt a csald is. Nem mindenki. De ht azrt mindenki kapott egy lelst, kapott egy kis hazait. Itt a keret, amelyik feltztt szuronnyal, szablyszeren kellett, hogy vigyzzon rnk, gy oldotta meg a dolgot, hogy tment a vonat msik oldalra, k nem lttak semmit...

Szveggyjtemnybl

Nagybaczoni Nagy Vilmos visszaemlkezsbl

Miutn a zsidtrvny szerint a zsidknak szmt katonaktelesek szolglatukat nem lthatjk el fegyverrel s csak, mint munkaszolglatosok jhetnek tekintetbe, azokat, akik eddig, mint tisztek szolgltak a honvdsgben, itt alkalmazni nem lehet.

A zsidkbl munksszzadokat alaktottak, de a behvsok nem rendszeresen, korosztlyonknt, hanem gynevezett "SAS-behvkkal" trtntek. Ebbl azutn a legslyosabb viszszalsek keletkeztek, mert, ha valakinek egy zsidval szemben valami gye volt azt gy intzte el, hogy behvatta az illett, brmilyen kor, vagy trsadalmi lls a szerencstlen.

Ez a zsidellenes szellem uralkodott a Honvdelmi Minisztriumban is. Ezt a szellemet mg jobban megvadtotta, az a rendelet, melyben a harctri szolglat utni felvltsokat szablyoztk, s kimondtk, hogy romnnak, szerbnek s zsidnak semmifle kedvezmnyt nem szabad nyjtani. n ezt a pontot azonnal trltettem a hrhedt rendeletbl, mert ezt az embertelensget n nem folytatom tovbb.

...Megszntettem a munksszzadok fogolyknt val kezelst. Elrendeltem, hogy a betegeket s a szolglatra alkalmatlanokat azonnal le kell szerelni. Megkveteltem, hogy a munkaszolglatosok elltsa megfelel legyen, hogy a kvnt teljestmnyt ne hez emberroncsokbl knyszertsk ki. A legszigorbb vizsglatot indtottam, majd slyos bntetseket szabattam ki azokra, akik a munksszzadok embereivel brutlisan bntak, azokat bntalmaztk, tttk, vertk, vagy megzsaroltk.

Kdr Gyula

Amikor a 2. hadsereg kszen volt s megindult az n. felvonuls, a nmetek semmi nven nevezend tjkoztatst nem adtak, sem a magyar vezrkarnak, se magnak Jnynak, mint a hadsereg parancsnoknak a hadsereg alkalmazsa tekintetben. gyannyira, hogy tulajdonkppen az volt, hogy ti magyarok adjtok ki az ert s tovbb semmi kztk hozz. Ez volt szrazon a tny. Maga Jny is egyenesen Hitlertl kapta meg a feladatait, akkor amikor nla jelentkezett, addig fogalma sem volt, se arrl, hogy hova kell menni, se arrl, hogy milyen feladatok el fog kerlni.

Kri Klmn

A hadsereg egy nmet seregcsoport alrendeltsgbe kerl, ez pedig kzvetlenl al van rendelve az n. OKH-nak, - Oberkommando des Heeres -, amelyik Hitler fhadiszllsn van s teljesen Hitlernek, mint a hadsereg fparancsnoknak hatskrbe tartozik.

Szveggyjtemnybl

A kzponti szlltsvezetsg prilis 9-n kzlte, hogy a felvonuls vasti szlltssal prilis 12-n veszi kezdett, a szlltmnyok sorrendjt azonban csak prilis 10-n adtk meg. Szombathelyrl prilis 12-n jfl eltt indult el az els kt szerelvny. A hozztartozkon kvl csupn a polgrmester s a visszamarad alakulatok parancsnokai bcsztattk csendben a hadtest trzst.

Kdr Gyula

A 2. hadsereg csapatainak elindulsrl - a belfldi propaganda alosztly, a haditudst osztllyal karltve helyszni kzvettst rendezett, s filmeket ksztett. Az lett volna a cl, hogy az els vilghbor "lelkes, harcos hangulathoz" hasonlt valamit lehessen sorozatosan a nagykznsg szmra produklni. Bizony ez nem sikerlt. A rdiban csak a kaposvri gyalogezred tba indulsrl ksztett szegnyes riportot sugroztk.

Dr. Vmossy Jzsef tartalkos zszls

Megjtt az indulsi parancs, tbori mise, az ottani plbnos tartott lelkest beszdet neknk, hogy legynk tisztban azzal, hogy oda tulajdonkppen jt visznk. Mert tudvalev, hogy szovjet ellen menni, az azt jelenti, hogy Eurpt mentjk a kulturlatlansgtl s a kommunizmustl. Ilyen szellemben neveldtnk, ezt bizonyos mrtkig el is fogadtuk akkor, csak untuk mr az egszet, s azt mondtuk, mr lnnk vonatra.

Kosztka Vilmos szzados

Zenvel kldtek ki a Dli plyaudvarra. Nem katonazenekar, hanem cignyzenszek jtszottak. Berakodott az egsz szzad, csak ppen kt emberem nem brt beszllni, hanem nagyon bokzott a zenekar eltt, mg vgre aztn mondtam nekik, hogy Vince, Tni, hagyjtok abba most mr. El is mentnk. Szegny, mind a kett fejlvssel kint is maradt.

Dr. Kovcs Zoltn

Ntlen voltam - anymmal ltem - nem volt ppen kellemes, vagy knny az induls. Fkppen azrt, mert apm annak idejn a fronton halt meg, ugyancsak arrafel amerre n indultam s anym nem tudta elkpzelni, hogy onnan lve is haza lehet jnni.

Kozma Szilveszter tzr

prilis 12-n vasrnapi nap volt, bevagonroztunk, Szabadkn, a vastllomson.

Somogyi Gza

prilis 19-n vagonroztunk jpestrl.

Gellrt Sndor tizedes

A frontra 1942. prilis 24-n indultunk Veszprmbl.

Varga Jzsef szakaszvezet

prilis 28-n vagonroztunk be Krmenden.

Szakcs Jzsef szakaszvezet

Nehzkesen indult meg a szerelvny, mert tl volt terhelve. Ellhtul egy-egy mozdony. s ahogy megynk, a szzadparancsnokom felesge ott ll a msodik sn eltt, s odakiablja, ahogy lassan megindult a vonat, hogy visszahozztok m a frjemet! Mi szinte egy szknt, egynteten, krusban mondtuk: visszahozzuk! s elindultunk! Mikor visszajttnk 1943 nyarn a megmaradt alakulat leszerelsre, oda ahonnan elindultunk a balatonfredi hadkiegsztbe, s ahogy kivagonroztunk, ott ll a szzados zvegye, gyszruhban.

Dr. Magass Mikls

Sokan sejtettk, hogy ez az utols tallkozsuk a hozztartozikkal, az desanykkal, desapkkal, felesgekkel, gyerekekkel. Ht bizony ott nagy sirnkozs volt a Soroksri plyaudvaron. A Soroksri ti plyaudvaron rakodtunk be. Gyorsan ment a berakods. Mert mg azt meg kell mondanunk, hogy az ezred gazdinak sok vltozsa nem j hatssal volt. A vgn megkaptuk Rumy ezredes urat, aki nagyon komolyan s nem is kesztys kzzel, de meggyz ervel szedte rendbe az ezredet. Egy nagyszer mondsa volt, sose felejtem el. Mindig rvidek s frappnsak voltak az tiszti gylsei, amik igazn flrtek egy nagyon j erklcsi oktatssal, s azt mondta, hogy "Urak, n nem akarok hsket ltni, csak ktelessgteljest embereket. s felelsek vagyunk minden magyar emberrt." Ezt mondta: "Hogy kit hozunk haza... n mindenkit haza akarok hozni."

Rumy Lajos

A tisztjeimet nem ismertem. Legalbb egyszer Pesten sszehvtam megbeszlsre, legalbb a zszlaljparancsnokokat, hadd lssam, hogy gondolkoznak, hogy kivel tudok rintkezni. Szval, igen nehz helyzetben indultunk el.

Szveggyjtemnybl

Az els szlltmnyok prilis 11-n indultak el a hadmveleti terletekre. A 2. hadsereg-parancsnoksg nneplyes bcsztats utn, mjus 13-n indult a Dli plyaudvarrl a keleti hadszntrre.

Kllay pldtlanul gyetlen beszde a harctrre indul katonkhoz. Az j Magyarsg mjus 10-i szmbl:

Szombaton dlben a hadszntrre indul egyik honvdsgi alakulatnak bcsztatsn megjelent Kllay Mikls miniszterelnk is, s ez alkalommal a kvetkez beszdet mondotta:

"Honvdek! Magyar katonk! A vezrkar fnke lltott eltek, hogy egy nemzet nevben bcsztassalak benneteket, n pedig bcskzszortssal vlok meg tletek, akik kimentek a harctrre, hogy harcoljatok nemzetnk aprajrt, nagyjrt. Hiszem, hogy meg fogjtok llni helyeteket s krem a magyarok Istent, hogy segtsen benneteket vissza minl nagyobb szmban, minl tbb gyzelemmel s minl tbb fegyverrel kezetekben. Most pedig ktelez g-retet teszek elttetek, hogy itthon maradt hozztartozitokrl soha meg nem feledkeznk, rluk gondoskodunk, gy, ahogy ti odaknn harcoltok. Arra fogunk trekedni, hogy azok, akik itthon maradtak, a tieitek, ne sajnljanak benneteket, hanem bszkk legyenek arra, hogy hozztartozik odaknn rtk harcolnak."

 

Vissza     Tovbb

 

 

 

 

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!