Bartha-napl jegyzetek
1. A levltri s egyb forrsok szerint 1942. jlius 6-n s 7-n indultak el a keleti hadszntrre a salgtarjni 53/III. zszlaljat szllt szerelvnyek. /Hadtrtnelmi Levltr, Honvdelmi Minisztrium /a tovbbiakban: HL, HM/ 8. b. oszt. 80399/1943; Kamars Oszkr /egykori 53/III. zszlaljbeli tartalkos zszlsi korabeli feljegyzsei./
2. A 2. magyar hadsereg alakulatait szllt szerelvnyek Galntnl lptk t az 1938 vgn megllaptott magyar hatrt, s utna a Cseh - Morva Protektortus terletn haladtak tovbb.
3. Helyesebben: Oderberg, ma Bohumin.
4. Helyesebben a nmetek ltal 1939-ben elfoglalt s Lengyel Fkormnyzsg nven elnevezett terleten s a Nmet Birodalom porosz rszein haladtak az 53/III. zszlaljat szllt vasuti szerelvnyek.
5. Helyesebben: Allenstein, ma Olsztyn.
6. Helyesebben: Vityebszk.
7. Helyesebben: Roszlavl.
8. I-16 /Polikarpov/ szovjet vadszgpek. A msodik vilghbor alatt minden szovjet replgpre hasznltk a magyar harcjelentsek a "Rata" elnevezst.
9. Szolotucsin, egy Kurszk melletti kis helysg volt, itt rakodtak ki a 20. knny hadosztly alakulatai.
10. A Durnyevo krnyki erdsgben gylekeztek elszr a kirakodsuk utn a 20. knny hadosztly csapatai, s innen indultak el tbb menetcsoportot kpezve a Don foly irnyba.
11. Felteheten Voronyezsrl van sz, br ezt a vrost a nmetek sohasem tudtk teljes mrtkben elfoglalni.
12. A Don foly s Voronyezs krnyknek elrse utn a nmet hadmveletek dli irnyban folytatdtak.
13. Grgorszg a msodik vilghbor alatt sohasem zent hadat Szovjetuninak, terletnek egszt 1941. mjus 14-tl 1944. november 2-ig a nmet hadsereg szllta meg. Japn sem kerlt a Szovjetunival hadillapotba egszen 1945. augusztus 8-ig, amikor is Tokiban kzhez kaptk a szovjet hadzenetet.
14. Ahogy Voronyezst, gy Sztalingrdot sem tudtk a nmet seregtestek elfoglalni teljes egszben.
15. Ez a krzet Kurszktl kb. 60 km-rel keletebbre, Tim vrosa eltt terlt el. Az 1942. jnius 28. s jlius 10. kztt vivott tkzet az n. "timi elretrs" nven vonult be a magyar had trtnelembe. Az 1942. kora nyarn megindul nmet hadmveletek sorn a 2. magyar hadsereg hadmveleti terletre elsknt kirkez hnyada - nevezetesen a III. hadteste s a hadsereg -, illetve hadtestkzvetlen alakulatai - ezen idszak alatt jutott ki slyos harcok s vesztesgek rn Kurszk krnyki vdllsbl a Don foly vonalig.
16. g.h. = gazdasgi hivatal. Zszlalj szintig szervezdtt a magyar honvdsgben.
17. Az egri 20. knny hadosztly csapatai - kztk a salgtarjni 53/III. zszlalj is 1942. jlius 26/28-tl augusztus 6-ig tartzkodtak hadseregtartalkknt a magyar arcvonal szaki rsze mgtt, Sztaro Nyikolszkoje trsgben.
18. Az 1942. jlius 7-tl az urivi Don kanyarban vdekez s az augusztus eleji harcokban slyos vesztesgeket szenvedett soproni 7. knny hadosztly alakulatai nem kerltek levltsra, csak nhny teljesen leharcolt alosztlyt, osztlyt vontk ki hts6bb terletekre feltlts s rendezs vgett. Az emltett soproni seregtest arcvonala azonban a 20. knny hadosztly idecsoportostsval lnyegesen megrvidlt.
19. A 20. knny hadosztly msik gyalogezredrl, az egri 14. gyalogezredcl van sz.
20. A 2. magyar hadsereg egyetlen pnclos ktelkcl, az 1. pnclos hadosztlyrl tesz emltst a napl szerzje.
21. A legnysget vgig az a remny ltette, hogy hadirszvtelk nem hzdik el, hamar levltjk ket. Kllay Mikls /1887 -1967/ miniszterelnk is azzal bcsztatta egy 1942 mjusi beszdben a hadszntrre elvonul honvdeket, hogy "minden katona szeptemberre haza fog jnni." Mielbbi hazajutsukat illeten klnfle, teljesen valszntlen elkpzelsek szlettek s terjedtek el a legnysg krben, erre tbb helytt akad plda e naplban is.
22. Felteheten a korotokaji szovjet hdf felszmolsra irnyul tkzet zaja hallatszott el Sztorozsevoje trsgig. Ez volt az egyetlen, a Don jobb partjn kialaktott szovjet hdf, melyet a magyar s a nmet csapatok szeptember 1-re visszafoglaltak.
Vissza az els rszhez Vissza a msodik rszhez
|